Gənc tədqiqatçıların VII respublika elmi konfransında 201 tezis dinlənilib
Bu gün Azərbaycan Universitetində Gənc tədqiqatçıların VII respublika elmi konfransı keçirilib. Tədbirdə gün ərzində informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, humanitar elmlər, iqtisadiyyat, sosial elmlər və təbiət elmləri istiqamətlərində 36 ali təhsil müəssisəsi, elmi mərkəz, təşkilat və elmi-tədqiqat institutunu təmsil edən 201 tezis dinlənilib və müzakirə olunub.
Konfransın açılış mərasimində Dövlət Himni səsləndirilib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Ardınca Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, riyaziyyat elmləri doktoru Yusif Qasımov çıxış edərək Azərbaycan elmini gələcəkdə ən yaxşı şəkildə təmsil edəcək gənc tədqiqatçıların tədbirin işində iştirak etdiyini bildirib, konfransa təqdim olunan tədqiqat işləri haqqında məlumat verib.
Daha sonra Elm və Təhsil Nazirliyi Radiasiya Problemləri İnstitutunun əməkdaşı, fizika elmləri doktoru, professor Elçin Hüseynov, Azərbaycan Universitetinin İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asif Paşayev, İqtisadiyyat və idarəetmə kafedrasının müəllimi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Oruc Qasımlının çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda qeyd olunub ki, günümüzdə insan fəaliyyətinin elm, texnologiya və tədqiqatla bağlı sahələri daha çox inkişaf edir. Azərbaycan əsgərinin Vətən Müharibəsindəki qələbəsini şərtləndirən başlıca amil onun misilsiz cəsarətidir, digər yandan elm, texnologiya və innovasiyadan istifadə olunması da mühüm rol oynayıb. Artıq bir sıra hərbi məktəblərin dərsliklərinə əlavə olunan bu müharibə yeni hərbi texnologiyaların tətbiqi baxımından nümunəvi əməliyyatdır. Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində aparılan nəhəng bərpa və quruculuq işlərində, həyata keçirilən infrastruktur layihələrində də müasir texnologiyalardan geniş istifadə olunur.
Plenar iclasın ardından konfrans bölmə iclasları ilə davam edib. Tədbirin işi “Tarix və hüquq”, “Filologiya-1”, “Filologiya-2”, “İqtisadiyyat-1”, “İqtisadiyyat-2”, “Sosiologiya”, “Təbiət elmləri-1” və “Təbiət elmləri-2” olmaqla 8 bölmədə təşkil olunub.
Konfransın yekununda bölmə sədrlərinin hesabatı dinlənilib.
Qeyd edək ki, 2018-ci ildən başlayaraq hər il keçirilərək ənənəvi hal alan, akademik və elmi baxımdan olduqca zəngin olan konfransın məqsədi  Azərbaycanın müxtəlif universitetlərində, müxtəlif pillələrdə təhsil alan gənc tədqiqatçılara öz elmi nəticələrini təqdim etmək üçün platforma təklif etməkdir.
Konfransa təqdim olunan tezislər toplu şəklində çap edilib və qeydiyyat zamanı iştirakçılara təqdim olunub.

201 theses were heard at the 7th Republican Scientific Conference of Young Researchers
Today, the 7th Republican scientific conference of young researchers was held at Azerbaijan University. 201 theses representing 36 higher education institutions, scientific centers, organizations, and research institutes in the fields of information and communication technologies, humanities, economics, social sciences and natural sciences were heard and discussed during the event day.
At the opening ceremony of the conference, the National Anthem was played, and the memory of the martyrs who gave their lives for the territorial integrity and independence of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence. After that, Vice-Rector for Scientific Affairs of Azerbaijan University, Doctor of Mathematical Sciences Yusif Gasimov spoke and said that young researchers who will represent Azerbaijan science in the best way in the future participated in the work of the event and informed about the research works presented to the conference.
Later, the speeches of the employee of the Institute of Radiation Problems of the Ministry of Science and Education, Dr. in Physics, prof. Elchin Huseynov, the Dean of the Faculty of Information and Communication Technologies of Azerbaijan University Asif Pashayev, the lecturer of the Department of Economics and Management, PhD in Economics Oruj Gasymly were heard. It was noted in the speeches that today the fields of human activity related to science, technology and research are developing more. The main factor contributing to the victory of the Azerbaijani soldier in the Patriotic War was his unparalleled courage, on the other hand, the use of science, technology and innovation also played an important role. This war, which has already been added to the textbooks of many military schools, is an exemplary operation in terms of introducing new military technologies. Modern technologies are also widely used in the huge reconstruction and construction works carried out in the liberated territories of Azerbaijan, as well as in the infrastructure projects implemented.
After the plenary session, the conference continued with the breakout sessions. The work of the event was organized in 8 breakouts: “History and Law”, “Philology-1”, “Philology-2”, “Economics-1”, “Economics-2”, “Sociology”, “Natural Sciences-1” and “Natural Sciences-2”.
At the end of the conference, the report of breakout chairmen was heard.
It should be noted that the purpose of the conference, which has been held annually since 2018 and is very rich in academic and scientific terms, is to provide young researchers studying at different degrees at different universities of Azerbaijan with a platform to present their scientific results.
The theses submitted to the conference were published in bulk and presented to the participants during registration.