“İpək yolu” jurnalının yeni nömrəsi dahi şair Nəsimiyə həsr olunub
Azərbaycan Universitetinin elmi jurnalı “İpək yolu”nun 2019-cu il üçün ikinci nömrəsi çapdan çıxıb. Jurnalın bu nömrəsi prezident İlham Əliyev tərəfindən 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan olunması ilə əlaqədar dahi şair və mütəfəkkir İmadəddin Nəsimiyə həsr olunub.
Xüsusi buraxılışın “Nəsimi-650” bölməsində AMEA-nın akademik  Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu, Nəsimi qrupunun rəhbəri Səadət Şıxıyevanın “Poetik və irfani təxəyyül işığında Nəsimi şəxsiyyətinə baxış şəkilləri”, Azərbaycan Universiteti İctimai elmlər kafedrasının müdiri, prof. Qabil Əliyevin “İmadəddin Nəsimi və hürufilik hərəkatı”,  həmin kafedranın müəllimi Məhəmməd Əliyevin “Nəsimi yaradıcılığına yeni baxış” və Azərbaycan Universiteti Tədris şöbəsinin müdiri Tariyel Qəninin “İmadəddin Nəsiminin dini-fəlsəfi, ədəbi-mədəni dünyagörüşünün ümumi aspektləri” məqalələri yer alır.
Oxucular jurnalın İqtisad elmləri və Filologiya elmləri bölmələrində isə qeyd olunmuş sahələri əhatə edən tədqiqatların nəticələrinin əks olunduğu məqalələr ilə tanış ola bilərlər.
“İpək yolu” jurnalının yeni nömrəsini onlayn formada Azərbaycan Universitetinin saytında oxumaq da mümkündür. Müəlliflər təlimata uyğun hazırlanmış məqalələri  ipek.yolu@au.edu.az  elektron ünvanına göndərə bilərlər. İldə dörd dəfə nəşr olunan jurnal AAK-ın Azərbaycan Respublikasında dissertasiyaların əsas nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən dövri elmi nəşrlər siyahısına daxildir.

New number of the journal of Azerbaijan University “Ipek Yolu” was dedicated to the genius poet Nasimi
14 june 2019
Baxış sayı: 4453
The second number for 2019 of the journal «Ipek Yolu» of Azerbaijan University published. Related with the declaration of this year as «Nasimi year» by the President Ilham Aliyev this number of the journal was dedicated to the genius poet and thinker Imadeddin Nasimi.
Following articles in the "Nasimi-650" section of the special edition as "Nasimi personality images in the light of poetical and irrational imagination" by the Institute of Oriental Studies named after academician Z.M. Bunyadov, Head of Nasimi group Saadat Shikhiyeva, head of the chair of social sciences of Azerbaijan University, prof. Gabil Aliyev's "Imadeddin Nasimi and the Hurufism Movement", articles by Mohammad Aliev, a teacher of the same department, "New perspectives of Nasimi's creativity" and Tariyel Gani's "General aspects of religious-philosophical, cultural-cultural outlook of Imadeddin Nasimi" were published.
Readers can get introduced with the articles related to the results of researches on Economical and Philological sciences. It's possible to read the new number of the journal «Ipek Yolu» online in the site of Azerbaijan University. Authors can send the articles prepared according to the instructions to the e-mail address ipek.yolu@au.edu.az . The journal, published four times a year, is included in the list of periodicals recommended for publication of the main results of the Higher Attestation Commission's dissertations in the Republic of Azerbaijan.