İqtisadiyyat və idarəetmə kafedrasında növbəti elmi seminar keçirilib
Azərbaycan Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə kafedrası “Azərbaycan Respublikasının iqtisadi suverenliyi və dayanıqlı inkişaf strategiyası” mövzusuna həsr olunmuş elmi seminar keçirib. Universitetin “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər planına uyğun olaraq təşkil olunan tədbirin açılışında kafedranın müdiri Tural Qocayev mövzunun mahiyyətinə həsr olunmuş məruzə ilə çıxış edib. Kafedra müdiri məruzəsində iqtisadi suverenliyin milli inkişafda oynadığı mühüm rolu vurğulayıb, seminarın bu sahədə aparılacaq elmi müzakirələrə töhfə verəcəyini qeyd edib.
Seminarda kafedranın müəllimləri – iqtisad elmləri namizədi, dosent Əli Ağa İsmayılzadə, Məhəmməd Mustafayev, Fədai Mərdanlı, Rəfail Mərdiyev və Ülviyyə Mehdiyeva mövzunun müxtəlif istiqamətlərinə həsr olunmuş məruzələrlə çıxış ediblər.
Seminarda Azərbaycanın sovet dövründəki iqtisadi vəziyyəti,  Azərbaycan iqtisadiyyatında sabitlikdən dayanıqlı inkişafa keçid, müstəqillik illərində ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin iqtisadi müstəqilliyin təmin olunması istiqamətində həyata keçirdiyi strateji islahatlar təhlil edilib.  Həmçinin iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, dayanıqlı inkişaf siyasəti və bu istiqamətdə atılan addımlar, təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadə, eləcə də müharibələrin iqtisadi müstəqilliyə təsiri kimi aktual məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

Department of Economics and Management hosted a scientific seminar
The Department of Economics and Management at Azerbaijan University held a scientific seminar titled “Economic Sovereignty and the Strategy of Sustainable Development of the Republic of Azerbaijan.” The event, organized in line with the University’s action plan within the framework of the Year of the Constitution and Sovereignty, was opened by the Head of the Department, Tural Gojayev, who delivered a report highlighting the core themes of the seminar. In his remarks, Gojayev emphasized the crucial role that economic sovereignty plays in national development and noted that the seminar would contribute meaningfully to ongoing scientific discussions in this field.
Faculty members of the Department, including Assoc. Prof. Aliaga Ismayilzada, PhD in Economics, and lecturers Mahammad Mustafayev, Fadai Mardanly, Rafail Mardiyev, and Ulviyya Mehdiyeva, presented papers addressing various aspects of the overarching theme.
The seminar featured a comprehensive analysis of Azerbaijan’s economic conditions during the Soviet era, the country’s transition from stability to sustainable economic development, and the strategic reforms initiated during the independence period by National Leader Heydar Aliyev. These reforms have been further advanced by President Ilham Aliyev in the pursuit of economic independence. Key contemporary issues were also explored, including economic diversification, sustainable development policy and related measures, the efficient use of natural resources, and the impact of warfare on economic sovereignty.