Kafedra müdiri Rəşad Məstəliyev “COIA-2024” beynəlxalq konfransında iştirak edib
Azərbaycan Universitetinin Riyaziyyat və informatika kafedrasının müdiri,  dosent Rəşad Məstəliyev Azərbaycan Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, İstanbul  Cerrahpaşa Universiteti, Ağrı İbrahim Çeçen Universiteti və  Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Sənaye Tətbiqli İdarəetmə və Optimallaşdırma” (The 9th International Conference on Control and Optimization with Industrial Applications / COIA-2024) adlı 9-cu beynəlxalq elmi konfransda iştrak edib. 27-29 avqust 2024-cü il tarixlərində keçirilən konfrans Türkiyədə, İstanbul Cerrahpaşa Universitetində hibrid formatda təşkil olunub.
Konfransın açılış mərasimində Türkiyə Böyük Millət Məclisinin millət vəkili Şamil Ayrım, İstanbul Cerrahpaşa Universitetinin prorektoru, professor Erol İnce, “Katoder” şirkətinin rəhbəri Sabiha Gül Doğan, konfransın təşkilat komitəsinin həmsədrləri akademik Fikrət Əliyev və Ahmet Ocak Akdemirin çıxışları dinlənilib.
Ənənəvi olaraq təşkil olunan və 3 gün davam etmiş tədbirdə idarəetmə və optimallaşdırma sahəsində dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alim və mütəxəssislər bir araya toplanaraq idarəetmə nəzəriyyəsi, optimallaşdırma, intellektual sistemlər, qeyri-səlis idarəetmə, hesablama metodları, şəbəkə və telekommunikasiya, riyazi modelləşdirmə və simulyasiya, sənaye və iqtisadiyyatda tətbiqlər, identifikasiya və digər mövzular ətrafında müzakirələr aparıb.
Konfransda dünyanın 30-dan artıq ölkəsindən 200-dən çox riyaziyyatçı alim və ekspert, o cümlədən optimal və idarəetmə sahəsində çalışan 7 dəvətli məruzəçi iştirak edib.
Riyaziyyat və idarəetmə kafedrasının müdiri Rəşad Məstəliyev konfransda “Rosser tipli kəsilməz stoxastik optimal idarəetmə məsələsində Eyler tənliyinin analoqu və ikinci tərtib zəruri şərtlər”(Analog of the Euler equation and second order necessary optimality conditions for Rosser type continuous stochastic control problem) mövzusunda məruzə edib. Məruzə iştirakçılar tərəfindən  müsbət qarşılanıb, kafedra müdirinə mövzu ətrafında müxtəlif suallar verilib və alınmış nəticələrin qərarların qəbul edilməsində, iqtisadi məsələlərin həllində, mürəkkəb texniki sistemlərin layihələndirilməsində və digər praktik sahələrdə tətbiqinin mümkünlüyü müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, “COIA-2024” ilk dəfə olaraq “IEEE Türkiye” tərəfindən texniki cəhətdən dəstəklənir və qəbul edilmiş məqalələr “IEEE Xplore”a daxil olmaq üçün təqdim ediləcək. Həmçinin qəbul edilmiş və konfransda məruzə edilən bütün məqalələr “Web of Science: Conference Proceedings Citation Index” bazasında  indekslənmək üçün təqdim olunacaq.

Head of Department Rashad Mastaliyev attended the COIA-2024 International Conference
Assoc. Prof. Rashad Mastaliyev, Head of the Department of Mathematics and Computer Science at Azerbaijan University, paticipated in the 9th International Scientific Conference on Control and Optimization with Industrial Applications/COIA-2024 organized by the Ministry of Digital Development and Transport of Azerbaijan, Istanbul Cerrahpasha University, Agri Ibrahim Chechen University and the Scientific Research Institute of Applied Mathematics under Baku State University. The conference held on August 27-29, 2024 was organized in a hybrid format in Istanbul Cerrahpasha University, Turkiye.
During the opening ceremony of the conference, speeches were delivered by Şamil Ayrım, member of the Grand National Assembly of Turkiye, Prof. Erol Ince, the Vice Rector of Istanbul Cerrahpasha University, Sabiha Gul Dogan, CEO of Katoder Company, and co-chairs of the conference’s organizing committee Acad. Fikrat Aliev and Ahmet Ocak Akdemir.
This traditionally organized, three-day event brought together scientists and experts from around the world in the field of management and optimization, discussing topics such as control theory, optimization, intelligent systems, fuzzy control, computational methods, networks and telecommunications, mathematical modeling and simulation, as well as applications in industry and economics, identification, and other topics.
The conference was attended by more than 200 mathematicians and experts from more than 30 countries of the world, including 7 invited speakers working in the field of optimization and management.
Rashad Mastaliyev, Head of the Department of Mathematics and Management, presented a report on the topic “Analog of the Euler equation and second order necessary optimality conditions for Rosser type continuous stochastic control problem”. The report was well-received by participants, with various questions posed to him regarding the topic, and a discussion on the applicability of the results in decision-making, economic problem-solving, complex technical system design, and other practical areas.
It should be noted that COIA-2024 is technically supported by IEEE Turkiye for the first time, and the accepted articles will be submitted for inclusion in IEEE Xplore. Also, all articles accepted and reported at the conference will be presented for indexing in the “Web of Science: Conference Proceedings Citation Index” database.