Komandamız informatika olimpiadasının finalına vəsiqə qazanıb
Azərbaycan Universitetinin İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin kompüter mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri Əlizamin Həbibli, Fəhmin Zakirli və Nigar Ələkbərovadan ibarət komandası “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası”nın final mərhələsinə vəsiqə qazanıb. Tələbələr olimpiadaya fakültənin dekanı Asif Paşayev və Riyaziyyat və informatika kafedrasının müəllimi Əbilhəsən Əhmədovun rəhbərliyində hazırlaşıblar.
Müsabiqədə respublika üzrə 24 ali təhsil müəssisəsindən 69 komanda iştirak edib. Qaydalara müvafiq olaraq, 17 ali təhsil müəssisəsinin ən yaxşı nəticə göstərən 17 komandası final mərhələsində iştirak etmək hüququ əldə edib.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Təhsil Nazirliyi və AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən olimpiada “17 May — Dünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü”nə həsr olunur. Olimpiadanın məqsədi ali məktəb tələbələrinin informatika, proqramlaşdırma sahəsindəki biliklərinin və bu sahəyə olan marağının artırılması, habelə sahə üzrə seçilən tələbələrin beynəlxalq Olimpiadalara cəlb edilməsidir. Olimpiada beynəlxalq “ACM ICPC” (Ali məktəb tələbələrindən ibarət komandalar arasında informatika üzrə beynəlxalq olimpiada) qaydaları üzrə keçirilir.
Müsabiqənin birinci turu Bakı Mühəndislik Universitetində təşkil olunub. Final mərhələsi isə  mayın 4-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçiriləcək.
Finalda ən yaxşı nəticə göstərən 4 komanda qalib elan ediləcək.  Qaliblər sponsorlar tərəfindən təqdim edilən qiymətli hədiyyələr, habelə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən Fəxri fərman və diplomlarla mükafatlandırılacaqlar.

Our students qualified for the final stage of olympiad
Students of the Information-Communication Technologies School of Azerbaijan University studying on the profession computer engineering qualified for the final stage of Republican Olympiad in Informatics among high school students. Their team consists of Alizamin Habibli, Fahmin Zakirli and Nigar Alakbarova. According to the rules, 17best-resulted  teams of 17 high-schools qualified for the second (final) stage of Olympiad.
Organized by the Ministry of Transport, Communication and High Technologies, the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Education and the Institute of Information Technology of ANAS, the Olympiad is dedicated to the "17 May - World Telecommunication and Information Society Day". The goal of Olympiad is to rise the interest the knowledge and interests of students towards this sphere, meanwhile involve the chosen students to the international Olympiads. The Olympiad was held on the «ACM ICPC» rules (An international Olympiad among the teams consisting of high-school students).
The first round of the contest was held in Baku Engineering University. However, the final stage would be held in the Information Technologies Institute of Azerbaijan National Academy of Sciences on May 04, 2019.
The best resulted 4 teams in the final stage will be declared winners. Th winners will be rewarded with valuable gifts by the sponsors and also with the Honorary Decree by the Ministry of Transport, Communication and High Technologies.