Ali təhsil müəssisələrinin və AMEA-nın magistraturalarının boş qalan yerlərinə ixtisaslaşma seçimi 8-14 avqust tarixlərində aparılacaq. Azərbaycan Universiteti üzrə 2022/2023-cü tədris ili üçün magistratura pilləsi üzrə boş qalan plan yerlərinin siyahısı aşağıda bakalavrlara təqdim olunur.
Azərbaycan dili – 1 yer
Azərbaycan ədəbiyyatı – 1 yer
Dilşünaslıq (ingilis dili) – 1 yer
Tərcümə (ingilis dili) – 3 yer
Azərbaycanın qədim və orta əsrlər tarixi – 1 yer
Bank işi – 1 yer
Vergi və vergiqoyma – 5 yer
İqtisadiyyatın hüquqi tənzimlənməsi – 1 yer
Turizmin iqtisadiyyatı – 2 yer
Kompüter mühəndisliyi – 4 yer
Həyat fəaliyyətinin müxtəlif sahələrində sosial iş – 5 yer
Gənclərlə iş – 6 yer
• MBA proqramı
Biznesin təşkili və idarə edilməsi (vergi üzrə) – Azərbaycan bölməsi 1 yer, ingilis bölməsi 5 yer
Biznesin təşkili və idarə edilməsi (mühasibat uçotu üzrə) – Azərbaycan bölməsi 1 yer, ingilis bölməsi 3 yer
Biznesin təşkili və idarə edilməsi (menecment üzrə) – ingilis bölməsi 1 yer
• Azərbaycan Universitetinə qəbul Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən və ümumi qaydalarla aparılır.
• MBA istisna olmaqla bütün ixtisaslaşmalara dövlət sifarişi əsasında (ödənişsiz) qəbul mümkündür.
• Ödənişli əsaslarla təhsil alanlar üçün Tərcümə (ingilis dili) ixtisaslaşması üzrə təhsil haqqı 1500 manat, Həyat fəaliyyətinin müxtəlif sahələrində sosial iş və  Gənclərlə iş ixtisaslaşmaları üzrə 2200 manat, digər bütün ixtisaslaşamalar üzrə isə 2000 manatdır.
• Ödənişli əsaslarla qəbul olan tələbələr də II semestrdən başlayaraq Dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına təqaüd alırlar. Təqaüdlərin məbləği 96, 144, 174 manat olmaqla tələbənin akademik göstəricilərindən asılıdır və hər semestrin sonunda yenidən dəyərləndirilir.

Admissions to the Vacant Master`s Program Seats
The choice of specialization for the vacancies of higher education institutions and master's degrees of ANAS will be held on August 8-14. Below is the list of vacant master's degree positions for the 2022/2023 academic year at Azerbaijan University.
- Literature (American literature) – 3 places
- Literature (English literature) – 3 places
- The Azerbaijani language - 1 place
- Azerbaijani literature - 1 place
- Linguistics (English) – 1 place
Translation
- Translation (English) – 3 places
- Ancient and medieval history of Azerbaijan - 1 place
- Banking - 1 place
- Taxation and taxation – 5 places
Economy
- Legal regulation of the economy – 1 place
- Economy of tourism - 2 places
Computer engineering
- Computer engineering – 4 places
- Social work in various spheres of life activity - 5 places
- Work with youth - 6 places
MBA program
- Business organization and management (tax) - Azerbaijani section 1 place, English section 5 places
- Business organization and management (accounting) – Azerbaijani section 1 place, English section 3 places
- Business organization and management (on management) – English section 1 place
We bring to the attention of undergraduates that
- Admission to Azerbaijan University is conducted by the State Examination Center (SEC) and according to general rules.
- The form of education in all specializations is visual.
- Admission to all specializations except MBA is possible on the basis of state order (free of charge).
- For paid students, the tuition fee for Translation (English) specialization is 1500 manats, 2200 manats for social work and youth work specializations in various fields of life, and 2000 manats for all other specializations.
- Students admitted on a fee-based basis also receive a scholarship at the expense of the State budget starting from the 2nd semester. The amount of the scholarships is 96, 144, 174 AZN and depends on the student's academic performance and is reevaluated at the end of each semester.
- Azerbaijan University is a member of international exchange programs such as "Erasmus+", "Mevlana", DAAD. The "Erasmus+" program gives students the opportunity to study at leading universities in Turkey and Europe, and the DAAD program at German universities. The "Mevlana" program creates conditions for academic exchange with Turkish universities.
- 10 percent discount on the tuition fee will be applied to those who graduated from the undergraduate level of Azerbaijan University this year.