Magistratura səviyyəsi üzrə təhsil proqramlarının işçi qrupunun ilk iclası keçirilib
Azərbaycan Universitetində magistratura səviyyəsi üzrə təhsil proqramlarının hazırlanması üçün yaradılmış işçi qrupunun ilk iclası keçirilib. İclasda rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nüşabə Quliyeva, mərkəzin əməkdaşları, Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Lalə Abasova, Tədris şöbəsinin müdiri Leyla Ağamalıyeva və kafedra müdirləri iştirak edib.
Rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru Nüşabə Quliyeva iclası açaraq bildirib ki, önümüzdəki dönəmdə magistratura üzrə təhsil proqramlarının yenilənməsi, müasir, beynəlxalq standartlara və əmək bazarının tələblərinə uyğun, təlim nəticələrinə əsaslanan, tələbəyönümlü proqramların hazırlanması nəzərdə tutulur. Elm və Təhsil Nazirliyi bu prosesə ölkənin bütün ali təhsil müəssisələrini cəlb edib və bu məqsədlə bütün ali məktəblərdə, o cümlədən Azərbaycan Universitetində işçi qrup yaradılıb. Proqramların universitet-sənaye əməkdaşlığı çərçivəsində və bütün maraqlı qrupların – akademik heyət, iş dünyasının nümayəndələri, o cümlədən tələbələrin iştirakı ilə hazırlanması günün tələbidir.
Nüşabə Quliyeva yaradılmış işçi qrupların fəaliyyətinin təşkili və koordinasiyası, o cümlədən görəcəyi işlər, hesabatların hazırlanması və təqdim edilməsi qaydaları haqqında da məlumat verib.

All Stakeholders Engaged in the Development of Master`s Degree Programs
Azerbaijan University held the first meeting of the working group established for the development of master's degree programs The meeting was attended by Nushaba Guliyeva, Advisor to the Rector and Director of the International Center for Master’s and Doctoral Studies, PhD in History, Associate Professor, along with employees of the center, including Lala Abbasova, Head of the Quality Assurance Department, Leyla Aghamalieva, Head of the Education Department, and other department heads.
Opening the meeting, the Rector's Advisor, Director of the International Center for Master’s and Doctoral Studies Nushaba Guliyeva emphasized that the upcoming period would focus on updating master's programs, developing modern, student-centered curricula based on learning outcomes that align with international standards and labor market demands. The Ministry of Science and Education has involved all higher education institutions of the country in this process, establishing working groups in universities across the country, including Azerbaijan University. She highlighted that designing programs within the University-Industry Collaboration framework, involving all key stakeholders – academic staff, business representatives, and students – has become a necessity.
Additionally, Nushaba Guliyeva provided insights into the organization and coordination of the working groups, outlining the upcoming tasks, procedures for preparation and submisson of reports.
Following her address, working group members shared their proposals, engaging in an exchange of ideas and discussions on the topic.