Maliyyə və Mühasibat ixtisaslarının təhsil proqramları növbəti dəfə müzakirə olunub
Azərbaycan Universitetində Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Maliyyə və Mühasibat ixtisasları üzrə tədris proqramlarının təkmilləşdirilməsi məqsədilə ilk görüşün davamı olaraq növbəti müzakirə keçirilib. Müzakirədə İqtisadi Araşdırmalar və Tədris Mərkəzinin prezidenti Radil Fətullayev, Universitetin Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Lalə Abasova, Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin dekan müavini Nahid Almasov, Maliyyə və mühasibat kafedrasının müdiri Nəriman Böyükkişi, kafedranın müəllimi Firudin Məmmədov iştirak ediblər.
Görüşdə Maliyyə və Mühasibat ixtisasları üzrə fənlərin məzmununun peşə yönümlü şəkildə yenidən qurulması, mövzu ardıcıllığının təkmilləşdirilməsi və təlim nəticələrinin ixtisasa uyğun formalaşdırılması təklif olunub. Digər ixtisaslarda da tədris olunan “İqtisadiyyata giriş”, “Mikroiqtisadiyyat” və “Makroiqtisadiyyat” fənlərinin məzmun və yerləşmə ardıcıllığı baxımından fərqləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Müzakirələrin davamında tədris planında fənlərin sadədən mürəkkəbə doğru qurulması, məcburi və seçmə fənlər arasında balansın saxlanılması, sillabusların və təlim nəticələrinin ali təhsil müəssisəsinin səlahiyyətlərinə uyğun şəkildə tərtib olunması barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Nümunə üçün təklif olunan “Mühasibat uçotuna giriş” və “Maliyyə əməliyyatlarına giriş” fənlərinin 60 saatlıq modul kimi birləşdirilərək birinci kursda sadə anlayışların və əsas prinsiplərin tədris olunması, növbəti kurslarda isə qeyd olunan mövzulara əsaslanaraq Maliyyə uçotu, İdarəetmə uçotu və Vergi uçotu kimi daha mürəkkəb və ixtisaslaşdırılmış fənlərin keçilməsi təklif olunub.
Görüşdə fənlər üzrə alt mövzuların, əsas ədəbiyyat siyahısının, qiymətləndirmə meyarlarının və müasir tədris metodlarının, o cümlədən “case study” və “problem-solving” əsaslı öyrənmə metodlarının, həmçinin onlayn kurslar, forumlar və digər əlavə resurslardan istifadə imkanlarının proqramlara daxil edilməsi də tövsiyə olunub.
Sonda müzakirələrin nəticəsi olaraq Maliyyə və Mühasibat ixtisasları üzrə alternativ proqram layihəsi formalaşdırılıb və qərara alınıb ki, təqdim olunmuş layihə daha da dəqiqləşdirilib strukturlaşdırılsın və kafedrada yekun müzakirəyə çıxarılsın.
Qeyd edək ki, Maliyyə və Mühasibat ixtisasları üzrə bakalavriat və magistratura səviyyəsində yeni proqramların hazırlanması prosesində bu yanaşmalardan baza kimi istifadə olunması nəzərdə tutulub.

Educational Programs in Finance and Accounting were discussed for the next time
A subsequent discussion was held at Azerbaijan University, organized by the Faculty of Business and Economics, as a continuation of the initial meeting aimed at improving the curriculum for Finance and Accounting majors. The event brought together Radil Fatullayev, President of the Economic Research and Training Center; Lala Abasova, head of the University’s Quality Assurance Department; Nahid Almasov, Deputy Dean of the Faculty of Business and Economics; Nariman Boyukkishi, head of the Department of Finance and Accounting; and Firudin Mammadov, a faculty member of the same Department.
During the meeting, participants proposed a professional overhaul of the content within the finance and accounting programs, emphasizing the need to enhance topic sequencing and to define learning outcomes in alignment with qualification requirements. Also attention was drawn to the importance of differentiating the content and placement of general economics courses – “Introduction to Economics,” “Microeconomics,” and “Macroeconomics” – as they are also taught across other disciplines.
The discussion included a broad exchange of ideas on structuring the curriculum to progress from foundational to advanced topics, maintaining a balance between core and elective courses, and aligning syllabi and learning outcomes with the competencies expected at a higher education institution. As an illustrative example, the courses “Introduction to Accounting” and “Introduction to Financial Operations” were proposed to be merged into a 60-hour introductory module to teach basic concepts and principles in the first year. In subsequent years, students would advance to more specialized subjects, such as Financial Accounting, Managerial Accounting, and Tax Accounting, building upon the foundational knowledge acquired earlier.
Participants also recommended that the curricula include subtopics within each subject, a list of core reading materials, assessment criteria, and modern teaching methodologies. Among the proposed approaches were case-based learning, problem-solving techniques, and the integration of online courses, discussion forums, and other supplementary resources.
As a result of the discussion, a draft of an alternative curriculum for Finance and Accounting majors was developed and a decision was made to further refine and structure this draft and to present it for final review at the departmental level.
It is worth noting that these approaches are intended to serve as the foundation for the development of new bachelor’s and master’s degree programs in Finance and Accounting.