İctimai elmlər kafedrası “Möhtəşəm qələbə” mövzusunda vebinar keçirib
Bu gündən Azərbaycan Universitetində qələbə vebinarlarına start verilib. İctimai elmlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Möhtəşəm qələbə” vebinarında kafedranın müdiri prof. Qabil Əliyev Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Vətən Müharibəsindəki möhtəşəm və parlaq qələbəsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunması münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edib. Kafedra müdiri Azərbaycanın əzəli və tarixi torpaqlarının geri qaytarılması istiqamətində qazanılan qələbənin Azərbaycan tarixində xüsusi yeri olduğunu və hər bir Azərbaycan vətəndaşını qürurlandırdığını bildirib.
Kafedranın professoru Qasım Hacıyev çıxışında ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyində 30 ilə yaxın müddətdə həllini tapa bilməyən Dağlıq Qarabağ münaqişəsini Azərbaycan Ordusunun ədalətli şəkildə bitirdiyini və bu möhtəşəm qələbənin Azərbaycan tarixində daim qalacağını vurğulayıb.
Kafedranın dosenti Boran Əziz Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi və mərhələləri haqqında məlumat verib, 200 ilə yaxın tarixi olan münaqişənin həmsədr ölkələrin qərəzli, birtərəfli və aqressiv mövqelərinə baxmayaraq, məhz Azərbaycanın qətiyyəti ilə həll edildiyini bildirib. Boran əziz çıxışında quruculuq və bərpa dövründə tarixçilərin qarşısında duran vəzifələr və görə biləcəkləri işlər haqqında danışıb.

The Social Sciences Department held a webinar on
Victory webinars have started at Azerbaijan University from today. In the webinar "Magnificent victory" organized by the department of social sciences, the head of the department prof. Gabil Aliyev congratulated the participants on the great and brilliant victory of the Azerbaijani Army in the Patriotic War and providing the territorial integrity of Azerbaijan under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. The head of the department said that the victory in the returning back of the ancient and historical lands of Azerbaijan has a special place in the history of Azerbaijan and makes proud every Azerbaijani citizen.
Professor of the department Gasim Hajiyev stressed that the Azerbaijani Army has justly ended the Nagorno-Karabakh conflict, which has not been resolved for almost 30 years through the mediation of the OSCE Minsk Group, and this great victory will always remain in the history of Azerbaijan.
Boran Aziz, associate professor of the department, informed about the history and stages of the Nagorno-Karabakh conflict and he said that despite the biased, one-sided and aggressive positions of the co-chairs, the conflict, which has a history of nearly 200 years, was resolved with the determination of Azerbaijan.
In his speech, Boran Aziz spoke about the tasks facing historians during the period of construction and restoration and the work they can do.