Azərbaycan Universitetində Nəsimi Rayon Polis İdarəsinin rəisi, polis polkovniki Vüqar Ağayevin rəhbərliyi və idarənin əməkdaşlarının iştirakı ilə tələbələr üçün narkomaniya, dini radikalizm və kibercinayətkarlığa qarşı mübarizəyə həsr olunmuş maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Humanitar və sosial elmlər fakültəsinin dekanı, dosent Səfər Məmmədov açaraq qonaqları tədbir iştirakçılarına təqdim edib, narkomaniya, dini radikalizm, kibercinayətkarlıq kimi aktual problemlər ilə mübarizədə maarifləndirici tədbirlərin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Ardınca Nəsimi Rayon Polis İdarəsinin rəisi, polis polkovniki Vüqar Ağayev “Narkomaniya nədir?” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsində narkotik asılılığı və zərərləri haqqında məlumat verib, Azərbaycanda qeydiyyatda olan narkotik istifadəçilərinin sayı, idarə tərəfindən aşkarlanan və dövriyyədən çıxarılan narkotik vasitələrinin statistikası, bu vasitələrin ölkə ərazisinə keçirilmə üsulları haqqında maraqlı faktlar təqdim edib. Polis İdarəsinin rəisi çıxışında Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nın mahiyyəti haqqında danışıb, dini radikalizmin təhlükə və fəsadlarına da toxunub.
Nəsimi Rayon Polis İdarəsinin əməkdaşı Araz Bayramov isə kibercinayətkarlıqla mübarizə üsulları barədə məlumatlar verib, bu istiqamətlərdə görülən qətiyyətli mübarizə tədbirlərindən bəhs edib. Vətəndaşlara qarşı kiber üsulla törədilən cinayətlərin qarşısının alınması, bu cür neqativ halların aradan qaldırılması üçün vətəndaş məsuliyyətinin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Çıxışların ardından narkomaniyanın fəsadlarını gözlər önünə sərən video-çarx nümayiş olunub, tələbələrin sualları cavablandırılıb.
Tədbirin sonunda Nəsimi rayon Polis İdarəsi tərəfindən hazırlanmış maarifləndirici bukletlər tədbir iştirakçılarına paylanılıb.

Nasimi District Police Department held an awareness rising event at Azerbaijan University
An awareness rising event dedicated to combating drug addiction, religious radicalism, and cybercrime was held for students at Azerbaijan University, with the participation of colonel Vugar Aghayev, head of the Nasimi District Police Department, and department officers.
The event was opened by assoc. prof. Safar Mammadov, dean of the Faculty of Humanities and Social Sciences, who introduced the guests and spoke about the importance of educational activities in addressing pressing issues such as drug addiction, religious radicalism, and cybercrime.
Colonel Vugar Aghayev then delivered a presentation titled “What is drug addiction?”, where he provided information about drug addiction and its harmful effects. He shared interesting facts regarding the number of registered drug users in Azerbaijan, statistics on narcotics identified and seized by the Department, as well as methods used to transport drugs into the country. In his remarks, the head of the Police Department discussed the “The State Program for 2019-2024 on Combating illicit trafficking of narcotic drugs, psychotropic substances and their precursors as well as prevention of drug addiction”, approved by President Ilham Aliyev, and highlighted the dangers and consequences of religious radicalism.
Araz Bayramov, an officer of the Nasimi District Police Department, presented information on methods of combating cybercrime and spoke about the decisive measures being taken in this area. He emphasized the importance of strengthening civic responsibility in preventing crimes committed against citizens through cybercrime and in eliminating such negative occurrences.
Following the presentations, a video demonstrating the consequences of drug addiction was shown, and students’ questions were answered.
At the end of the event, informational booklets prepared by the Nasimi District Police Department were distributed to the participants.