"Nizami Gəncəvinin əsərləri ədəbi və tarixi mənbə kimi" konfransı başa çatıb
Azərbaycan Universitetində bu gün keçirilən "Nizami Gəncəvinin əsərləri Azərbaycan xalqının etnogenezisinin Qafqaz və Türk dünyası kontesktində öyrənilməsində ədəbi və tarixi mənbə kimi" beynəlxalq konfransı işini yekunlaşdırıb. Konfransda dahi şairin əsərlərində tarixi faktlar və milli kimlik məsələləri, Azərbaycan xalqının etnogenezisinin öyrənilməsində Nizami Gəncəvi yaradıcılığının rolu, Nizami Gəncəvi və müasir tarix kimi aktual məsələlərə dair təqdimatlar dinlənilib və müzakirələr aparılıb.
Beynəlxalq konfransı çılış nitqi ilə universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov açaraq iştirkaçılara konfransın proqramını və plenar məruzəçilərini təqdim edib. Prorektor xatırladıb ki, 2021-ci il Azərbaycanda Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Nizami Gəncəvi İli” elan olunub və konfrans bu çərçivədə təşkil olunub.
Elmi konfransın plenar iclasında ABŞ-ın Arizona Universitetinin professoru Kamran Talattof “Sülh ulduzu: Nizami poeziyasinda səma və fəza” və Ball State Universitetinin professoru Mattew R. Hotham "Clutching the Pearl-Stringer: Exploring Nizami Ganjavi’s Poetic Legacy" mövzusunda məruzə ediblər.
Professor Kamran Talatoff məruzəsində diqqətə çatdırıb ki, dahi Nizaminin əsərlərində kosmik cisimlərin mövcudluğu və düzülüşünün əks olunması onun astronomiya elmindən xəbərdar olduğunu sübut edir. Amerikalı alim həmçinin   görkəmli şairin əsərlərində klassik yaxın şərq üslübuna məxsus eşqin təcəssüm olunmasında bu cisimlərin böyük sənətkarlıqla təsvir olunduğunu vurğulayıb.
Professor Mattew R. Hotham isə Yaxın və Orta Şərqdə islam dininə məxsus təsəvvüf nəzəriyyəsinin də Nizami yaradıcılığına təsiri, sufizm və islam haqqında mövcud olan müxtəlif elmi nəzəri mülahizələr haqqında məlumat verib, Nizaminin yaradıcılığında da sufizmin özünəməxsus yeri olduğunu qeyd edib.
Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının professoru Qorxmaz Quliyev çıxışında Nizami Gəncəvinin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında tədqiq olunma tarixi və dünya ədəbiyyatında yerinin müəyyənləşdirilməsi haqqında düşüncələrini bölüşüb.
Konfransı işi proqrama daxil edilmiş tədqiqat işlərinin təqdimatı və təqdimatlar ətrafında müzakirələrlə davam edib.
Qeyd edək ki, “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində təşkil olunan konfrans dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunub və mövcud ekstremal şəraitə uyğun olaraq zoom platforması üzərindən onlayn formatda keçirilib.

The conference "Works by Nizami Ganjavi as a literary and historical source" ended
The international conference "Nizami Ganjavi's works as a literary and historical source in the study of the ethnogenesis of the Azerbaijani people in the context of the Caucasus and the Turkic world" held today at Azerbaijan University has come to an end. The conference featured presentations and discussions on actual questions such as historical facts and issues of national identity in the works of the great poet, the role of Nizami Ganjavi in the study of the ethnogenesis of the Azerbaijani people as well as the topic of Nizami Ganjavi and modern history.
Making a keynote speech Vice-Rector of the University for Science, Professor Yusif Gasimov introduced the conference program and plenary speakers to the conference participants and mentioned that 2021 was declared by President Ilham Aliyev “The Year of Nizami Ganjavi" in Azerbaijan and the conference was organized within this framework.
Kamran Talattof, a professor at the University of Arizona, spoke on " Star Peace: The Sky And Space In Nizami's Verse" and Mattew R. Hotham, a professor at Ball State University, made a speech on "Clutching the Pearl-Stringer: Exploring Nizami Ganjavi's Poetic Legacy."
Professor Kamran Talatoff noted in his speech that existance of cosmic objects and reflection of their arrangement in Nizami’s works prove the poet’s deep knowledge in astronomy. The American scientist also stressed that Nizami in a masterly way depicts these objects in embodiment of the love of the classical Middle Eastern style.
Professor Mattew R. Hotham spoke about the influence of Islamic Sufism on Nizami's works, gave information on various scientific theories about Sufism and Islam underlining that Sufism occupies a special place in Nizami's creativity.
In his speech, Professor of the Azerbaijani Language and Literature Department Gorkhmaz Guliyev shared his views on the history of research on Nizami Ganjavi's creativity in Azerbaijani literary criticism and the definition of its place in world literature.
The conference continued with presentation of research papers included in the program and discussions on the presentations.
It should be noted that the conference organized as part of "The Year of Nizami Ganjavi" is dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi and was held online on ZOOM platform in accordance with the current conditions.