“Nizami Gəncəvi”nin iqtisadi baxışları mövzusunda vebinar keçirilib
Azərbaycan Universitetinin Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının təşkilatçılığı ilə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin iqtisadi baxışlarına həsr olunmuş vebinar keçirilib. Tədbir universitetin “Nizami Gəncəvi İli” tədbirlər planı çərçivəsində təşkil olunub.
Vebinarda kafedranın müdir müavini Nəriman Böyükkişi, kafedranın müəllimi Rəfael Mərdiyev, Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının dosenti Fərhad Mədətovun dahi şairin yaradıcılığında iqtisadi məsələlər və motivlər mövzusunda çıxışları dinlənilib.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, Azərbaycan ədəbiyyatının XII-XIII əsrlərdə yaşamış görkəmli nümayəndələrindən biri olan Nizami Gəncəvi poemalarında öz dövrünün aktual problemləri ilə yanaşı iqtisadi həyatın müxtəlif məqamlarına dair də fikirlər bildirib.  Yaşadığı dövrün ictimai-iqtisadi münasibətlərinə və  ziddiyyətlərinə biganə qalmayan Nizami Gəncəvi əsərlərində iqtisadi baxışlarını da əks etdirərək, cəmiyyətin ictimai-iqtisadi quruluşu, əmək, əmək bölgüsü, sərvət və onun mənbələri, istehlak, mübadilə, ticarət, qiymət, pul, tələb və təklif, daxili və xarici ticarət, vergi sistemi və bu kimi məsələlər barədə fikirlər irəli sürüb. Cəmiyyətdəki sosial ədalətsizliyin aradan qaldırılması üçün yollar axtaran dahi şairin irəli sürdüyü dəyərli fikirlər və ideyalar iqtisadi fikir tariximizə çox dəyərli töhfələr olaraq diqqəti cəlb edir və aktuallığını qoruyub saxlayır.
Tədbirdə iştirakçılara Nizami irsinin iqtisadi məsələlərini araşdıran iqtisadçı alimlər - iqtisad elmləri doktoru, professor Əliqulu Fərəcov və iqtisad elmləri doktoru, professor Məmmədhəsən Meybullayevin tədqiqatları haqqında məlumat verilib.

A webinar on the economic views of Nizami Ganjavi was held
A webinar dedicated to the economic views of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi was organized by the Department of Finance and Economics of the Azerbaijan University. The event was organized within the framework of the university's "Nizami Ganjavi Year" action plan.
The webinar featured speeches by Deputy Head of the Department Nariman Boyukkishi, teacher of the department Rafael Mardiyev, associate professor of the Azerbaijani language and literature Farhad Madatov on economic issues and motives in the works of the great poet.
It was noted in the speeches that Nizami Ganjavi, one of the prominent representatives of Azerbaijani literature in the XII-XIII centuries, in his poems, along with the current problems of his time, expressed his views on various aspects of economic life. Nizami Ganjavi, who was not indifferent to the socio-economic relations and contradictions of his time, reflected his views on the socio-economic structure of society, labor, division of labor, wealth and its sources, consumption, exchange, trade, price, money, supply and demand, domestic and foreign trade, tax system and put forward ideas about similar issues. Valuable thoughts and ideas put forward by the great poet, who is looking for ways to eliminate social injustice in society, attract attention and retain their relevance as a very valuable contribution to the history of economic thought.
The participants were informed about the research of economists studying the economic issues of Nizami's legacy - Doctor of Economics, Professor Aligulu Farajov and Doctor of Economics, Professor Mammadhasan Meybullayev.