Professor Asif Hacıyevin nüfuzlu Rusiya məcmuəsində məqaləsi dərc edilib
Azərbaycan Universitetinin professoru Asif Hacıyevin M. V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (МГУ) Asiya və Afrika Ölkələri İnstitutunun keçirdiyi ənənəvi “Dmitriyev oxuları” XXVII Beynəlxalq konfransına təqdim etdiyi “Ahıska türklərinin sürgün folklorunun folklor-ədəbiyyat sinkretizmi və janr tipologiyası” mövzusunda geniş həcmli məqaləsi bu tədbirin materiallarını əhatə edən “Türk filologiyası məsələləri” məcmuəsinin XIII buraxılışında dərc edilib.
Müxtəlif ölkələrdən türkoloq alimlərin iştirak etdiyi bu beynəlxalq elmi tədbirə konfrans təşkilatçılarının şəxsi dəvəti ilə qatılmış Asif Hacıyevin məqaləsində  türk sürgün folkloru və ədəbiyyatı xüsusi ədəbi-estetik anlayış və aktual elmi məsələ kimi ilk dəfə irəli sürülərək əsaslandırılıb. Ahıska türklərinin sürgün folklorunun tarixi-siyasi və ədəbi-estetik qaynaqları, funksional, semantik, struktur xüsusiyyətləri, janr tipologiyası, mövzu və məzmun, təhkiyə və üslub özünəməxsusluğu araşdırılıb.
Məqalədə, Ahıska türklərinin etnik mədəniyyəti və folkloru haqqında ilk məqalə və kitabların müəllifi olan Asif Hacıyevin 1980-ci illərin ortalarından başlayaraq topladığı Ahıska türklərinin folklor və ədəbi mətnləri təhlil edilib.  Məruzəçi göstərib ki, 1944-cü ildə sovet rejimi tərəfindən öz vətənlərindən deportasiya edilmiş, hazırda dünyanın ondan çox ölkəsində məskunlaşmış Ahıska türklərinin sürgün folkloru bu toplumun milli kimlik şüurunun, tarixi yaddaşının, etnik mədəniyyətinin qorunmasında həlledici rol oynayır. Lakin deportasiya şəraitində folklorda köklü evristik, funksional, tipoloji, poetik dəyişikliklər baş verib, şifahi və yazılı yaradıcılıq, folklor və ədəbiyyat meyarları qovuşub, xalq yaradıcılığının ədəbi-estetik, sosial-psixoloji, etnik-mədəni, etnik-pedaqoji və digər funksiyaları xeyli genişlənib. Azərbaycanda yaşayan Ahıska türklərinin xalq yaradıcılığında sürgün reallıqları ilə yanaşı, Azərbaycan gerçəkliyi, xüsusən Qarabağ savaşı ilə bağlı mövzular, Azərbaycan ədəbiyyatını təsiri də əhəmiyyətli yer tutub. Ahıska türklərinin sürgün folklorunun funksional aspektlərini, poetik özəlliyini, ideya-tematik, janr, üslub, təhkiyə, kompozisiya xüsusiyyətlərini təhlil və təsnif edən müəllif, deportasiyaya məruz qalmış digər türk xalqlarının, o cümlədən Azərbaycan və Krım türklərinin, qaraçay və balkarların, urumların oxşar mətnlərinin müqayisəli tədqiqi üçün nəzəri-metodoloji müddəalar təqdim edib.

Professor Asif Hajiyev`s article Published in an influential Russian journal
Professor of Azerbaijan University Asif Hajiyev's extensive article on "Folklore-literary syncretism and genre typology of deportation folklore of Meskhetian Turks" presented at the XXVII International Conference "Dmitriyev readings" held by the Institute of Asian and African Countries of Moscow State University (MSU) named after M.V. Lomonosov, published in the 13th issue of the collection of "Issues of Turkish Philology".
Turkish exile folklore and literature was nominated and substantiated as a special literary aesthetic concept and topical scientific issue in Asif Hajiyev's article which was attended by turklogists from different countries with the personal invitation of the conference organizers. Historical-political and literary-aesthetic sources, functional, semantic, structural features, genre typology, theme and content, narrative and stylistic peculiarities of the exile folklore of the Meskhetian Turks were investigated. Folklore and literary texts of the Meskhetian Turks which were collected by Asif Hajiyev, the author of the first articles and books on the ethnic culture and folklore of the Meskhetian Turks, since the mid-1980s were analyzed in the article. The speaker indicated that the exiled folklore of the Meskhetian Turks, deported from their homeland by the Soviet regime in 1944 and now living in more than a dozen countries around the world, plays a crucial role in preserving the national identity, historical memory and ethnic culture of this community.
However, under the conditions of deportation, radical heuristic, functional, typological, poetic changes took place in folklore, the criteria of oral and written
activity, folklore and literature merged, and the literary-aesthetic, socio-psychological, ethno-cultural, ethno-pedagogical and other functions of folk art expanded. Along with the realities of exile of the Meskhetian Turks living in Azerbaijan, the realities of Azerbaijan, especially the themes related to the Karabakh war, and the influence of Azerbaijani literature also played an important role. The author analyzing the functional aspects, poetic features, ideological-thematic, genre, style, narrative, compositional features of the exile folklore of the Meskhetian Turks, including theoretical and methodological thesis for the comparative study of similar texts of Azerbaijani and Crimean Turks, Karachay, Balkars and Urums.