Qarabağ iqtisadiyyatının bərpası vebinarda müzakirə olunub
Azərbaycan Universitetinin növbəti qələbə vebinarında işğaldan azad olunan ərazilərimizdə iqtisadiyyatın bərpası mövzusu müzakirə olunub. Vebinar maliyyə və iqtisadiyyat kafedrası tərəfindən təşkil olunub.
Kafedranın müdiri Nəriman Böyükkişi qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı öz tarixinin ən şərəfli və ən yaddaqalan günlərini yaşayır. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun işğal altında olan torpaqlarımızı azad etməsi ilə sülh dövrü və bölgənin iqtisadiyyatının bərpası və inkişafı diqqət mərkəzinə çevrilib.
Vebinarda AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Təbriz Əliyev “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə sahibkarlığın inkişafı” mövzusunda çıxış edib. Çıxışda bildirilib ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə iqtisadiyyatın bərpası istiqamətində ilkin tədbirlərə artıq başlanıb. Bundan əlavə ölkədə Ərazilərin Bərpası və Yenidən Qurulması üzrə Agentlik fəaliyyət göstərir. Agentliyin vəzifəsi aparılan bərpa işlərinin təşkilini və məcburi köçkünlərin doğma torpaqlarına qaytarılması üçün şəraitin yaradılmasını təmin etməkdir.
Professor çıxışında Qarabağın iqtisadi göstəriciləri və investisiya imkanları haqqında məlumat verib, həmçinin inkişaf potensialı olan sahələrdə sahibkarlıq subyektlərinin yaradılması, stimullaşdırılması və maliyyələşdirilməsi haqqında təkliflərini səsləndirib.

The recovery of the Karabakh economy was discussed at the webinar
The next victory webinar of the Azerbaijan University discussed the restoration of the economy in our liberated territories. The webinar was organized by the Department of Finance and Economics.
The head of the department Nariman Boyukkishi noted that the Azerbaijani people live the most glorious and memorable days of their history. With the liberation of our occupied lands by the Azerbaijani Army under the leadership of Muzaffar Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the period of peace and the restoration and development of the region's economy have become the focus of attention.
The head of the department of the Institute of Economics of ANAS, doctor of economic sciences, professor Tabriz Aliyev spoke on "Development of entrepreneurship in the liberated territories" at the webinar. It was stated in the speech that preliminary measures have already been taken to restore the economy in the liberated territories. In addition, there is an Agency for Territorial Rehabilitation and Reconstruction in the country. The task of the agency is to organize the restoration work and create conditions for the return of IDPs to their native lands.
In his speech, the professor provided information on the economic indicators and investment opportunities of Karabakh, as well as proposals for the creation, stimulation and financing of businesses in areas with development potential.