“Qarabağ Zəfəri - Şuşa” adlı kitabın təqdimatı keçirilib
Azərbaycan Universiteti Sosial işin təşkili kafedrasının dosenti Zaur Əliyevin “Qarabağ Zəfəri - Şuşa” adlı kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirin moderatorluğunu Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Tünzalə Verdiyeva edib. Kafedra müdiri tədbirin 2022-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 05 yanvar 2022-ci il tarixli Sərəncamının və Azərbaycan Universitetinin “Şuşa İli” çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər planının icrasının təmin edilməsi məqsədilə keçirildiyini bildirib.
Təqdimatda Humanitar fənlər fakültəsinin dekanı Səfər Məmmədov, Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının müdiri Ülviyyə Rəhimova və kafedranın baş müəllimi Hüseyn Hüseynli çıxış edərək kitab haqqında fikirlərini bölüşüblər.
Müəllif Zaur Əliyev çıxışında Şuşa ilə bağlı xatirələrindən, kitabın ərsəyə gəlmə səbəbindən və çapa qədərki prosesdən bəhs edib.
Sonda müəllif kitabları imzalayıb, müəllim və tələbələrə təqdim edib.
Kitabda Azərbaycanın mədəniyyət beşiyi sayılan Şuşanın tarixi və işğala qədər olan dövrü araşdırılıb. Kitab “8 rəqəminin möcüzəsi və Şuşa...” adlı giriş məqaləsi ilə başlayır.  Şuşa şəhərində baş verən vacib tarixi hadisələr, şəhərin iqtisadi-siyasi, mədəni həyatı həm tarixi sənədlər, həm də, canlı şahidlərin verdiyi informasiya əsasında qələmə alınıb.
“Qarabağ”,  “Şuşanın tarixi”, “Şuşa məscidləri” “Şuşa barədə”, “İstedadlar məskəni”, “Milli qəhrəmanları”, “Tarixi-dini abidələri” və s. kimi başlıqlı məqalələrdə Şuşa haqqında geniş məlumatlar öz əksini tapıb.
Qarabağ tarixini araşdıran tədqiqatçılar üçün nəzərdə tutulan kitabın rəyçisi psixologiya üzrə elmlər doktoru Bayramov İmdad, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Tünzalə Verdiyeva, jurnalistlər Ağayev Anar, Fəxrəddin Hacıbəyli, redaktoru pedaqogika üzrə elmlər doktoru Əhmədov Hümeyirdir.
125 səhifəlik kitab  “Optimist” MMC çap mərkəzində işıq üzü görüb və  geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

The presentation of the book “Karabakh Victory – Shusha” held
The presentation of the book "Karabakh Victory - Shusha" by Zaur Aliyev, associate professor of the department of organization of social work at Azerbaijan University, was held. Tunzale Verdiyeva, head of the Department of Organization of Social Work, moderated the event. The head of the department said the event was held to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 05, 2022, on the declaration of 2022 as the "Year of Shusha" in the Republic of Azerbaijan and the plan of events to be implemented within the framework of the "Year of Shusha" of Azerbaijan University.
Safar Mammadov, the dean of the faculty of humanities, Ulviyya Rahimova, head of the department of Azerbaijani language and literature, and Huseyn Huseynli, the head teacher of the department, spoke at the presentation and shared their opinions about the book.
In his speech, the author Zaur Aliyev talked about his memories of Shusha, the reason for the book's creation and the process before publication.
In the end, the author signed the books and presented them to teachers and students.
The book examines the history of Shusha, considered the cultural cradle of Azerbaijan, and the period before the occupation. The introductory article entitled "The miracle of the number 8 and Shusha...". Significant historical events in the city of Shusha and the town's economic, political and cultural life have been written based on both historical documents and information provided by living witnesses.
"Karabakh", "History of Shusha", "Shusha Mosques", "About Shusha", "Abode of Talents", "National Heroes", "Historical-Religious Monuments", etc. The articles reflected extensive information about Shusha.
The book's reviewers intended for researchers studying the history of Karabakh, Dr Bayramov Imdad, Doctor of Sciences in Psychology, Doctor of Philosophy in Pedagogy Tunzale Verdiyeva, journalist Agayev Anar, Fakhraddin Hajibeyli, the editor is Doctor of Sciences in Pedagogy Ahmadov Humeyir.
The 125-page book was published in the "Optimist" LLC printing centre and intended for a wide readership.