28 May-Respublika Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində İctimai elmlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə 28 May-Respublika Günü və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 103 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə İctimai elmlər kafedrasının müdiri, professor Qabil Əliyev, kafedranın professoru Qasım Hacıyev və kafedranın dosenti Boran Əzizin “Cümhuriyyətə gedən yol”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və qonşularla münasibətləri”, “AXC qurucularının sonrakı taleyi” mövzusunda çıxışları dinlənilib, həmçinin “Azərbaycanın yeni və ən yeni tarixi” ixtisası üzrə magistratura I kurs tələbəsi Əminə Qocayeva “AXC-nin Ermənistanın ərazi iddialarına qarşı mübarizəsi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, 1918-ci ildə qurulmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qədim və zəngin dövlətçilik tarixinə və ənənələrinə malik Azərbaycanın XX əsr tarixində böyük hadisədir. 23 ay mövcud olmasına baxmayaraq Məhəmməd Əmin Rəsulzadə və silahdaşlarının qurduğu cümhuriyyət Azərbaycan xalqının gələcək taleyini müəyyənləşdirib, bu səbəbdən tarixdə əbədi yaşayacaq.
Çıxışlarda AXC-nin mövcud olduğu 23 ay ərzinə həyata keçirdiyi islahatlar və gördüyü işlərə nəzər salınıb, həmçinin cümhuriyyət qurucularının sonrakı taleyi haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, 1991-ci ildə müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycan, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin layiqli varisidir, onun bütün demokratik ənənələrinə sadiqdir və bu ənənələri yaşadır. Cənab prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2018-ci ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ili” elan edilməsi də AXC-nin Azərbaycanın dövlətçilik tarixindəki yerinə və roluna verilən böyük önəmin ifadəsidir. 2021-ci ildə isə biz AXC-nin 103-cü ildönümünü qalib və məğrur xalq kimi böyük qürur və fəxarətlə qeyd edirik.
Çıxışlardan sonra Sosial iş ixtisası üzrə IV kurs tələbəsi Səma Məmmədova Bəxtiyar Vahabzadənin “Bayraq” şeirini səsləndirib.

An event dedicated to May 28 - Republic Day was held
An event dedicated to May 28 - Republic Day and the 103rd anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic was organized by the Department of Social Sciences at Azerbaijan University.
At the event, the head of the department of Social Sciences professor Gabil Aliyev, professor of the department Gasim Hajiyev and associate professor of the department Boran Aziz made speeches on "The way to the republic", "The establishment of the Azerbaijan Democratic Republic and relations with neighbors", "The future of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic". Amina Gojayeva, a first-year master's student majoring in "New and Recent History of Azerbaijan", made a presentation on "The struggle of the Azerbaijan Democratic Republic against the territorial claims of Armenia" as well.
It was noted that the Azerbaijan Democratic Republic, founded in 1918, is a great event in the history of Azerbaijan in the twentieth century, which has an ancient, rich history and traditions of statehood. Despite its 23-month existence, the republic founded by Mohammad Amin Rasulzadeh and his comrades-in-arms has determined the future of the Azerbaijani people, and therefore will live forever in history.
The speeches focused on the reforms implemented by the Azerbaijan Democratic Republic during its 23 months of existence and the work done, as well as the future of the founders of the republic. It was noted that Azerbaijan, which regained its independence in 1991, is a worthy successor of the Azerbaijan Democratic Republic, is committed to all its democratic traditions and lives these traditions. The proclamation of 2018 as the "Year of the Azerbaijan Democratic Republic" by the decree of President Ilham Aliyev is also an expression of the great importance given to the place and role of the Azerbaijan Democratic Republic in the history of Azerbaijan
statehood. In 2021, we celebrate the 103rd anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic with great pride as a victorious and proud nation.
After the speeches, Sema Mammadova, a fourth-year student majoring in Social Work, recited Bakhtiyar Vahabzadeh's poem "Flag".
At the end of the event, participants watched a video dedicated to the Azerbaijan Democratic Republic.