Azərbaycan Universitetində Silahlı Qüvvələr Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində 26 İyun - Silahlı Qüvvələr Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanda milli ordu quruculuğunun keçdiyi tarixi inkişaf yoluna nəzər salınıb, 44 günlük Vətən müharibəsinin tarixi əhəmiyyətindən bəhs olunub.
Tədbirin əvvəlində Dövlət Himni səsləndirilib, şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Universitetin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov açılış nitqi ilə çıxış edərək Azərbaycan ordusunun 107 ildə keçdiyi yola nəzər salıb. Prorektor qeyd edib ki, hər bir dövlətin gücünü müəyyən edən, beynəlxalq arenada layiq olduğu mövqeyə çıxaran əsas amillərdən biri onun hərbi potensialı və güclü ordusudur. Azərbaycan ordusu bu gün öz tarixinin ən parlaq dövrünü yaşayır. Artıq tarixə qovuşan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son nöqtəni qoyan, öz tarixi missiyasını yerinə yetirən Azərbaycan ordusunun 2020-ci ildə müasir silah növləri ilə nümayiş etdirdiyi çevik, fantastik döyüş taktikası günümüzdə dünyanın aparıcı hərbi elmi mərkəzlərində təhlil edilir və öyrənilir. Təkcə bu fakt Azərbaycan ordusunun gücünü və potensialını sübut edir.
Tədbirin qonağı, Vətən müharibəsi iştirakçısı, ehtiyatda olan zabit, baş leytenant Vüqar Əhmədov Azərbaycanda ordu quruculuğu və Qarabağ Zəfərinə gedən yol haqqında danışıb. Qonaq qeyd edib ki, Azərbaycan ordusunun möhtəşəm Qarabağ zəfərinin arxasında əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən uğurlu və güclü siyasi kurs dayanır.
Daha sonra İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asif Paşayev, Riyaziyyat və informatika kafedrasının müdiri Rəşad Məstəliyev, Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müəllimləri Samir Hümbətov və Azər Əfəndiyevin çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə ordu quruculuğu, sovet dövründə milli ordunun ləğv olunması, birinci və ikinci Qarabağ müharibələrinin hərbi aspektləri, ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında  Silahlı Qüvvələr quruculuğu sahəsində aparılan işlər, ümummilli liderin Azərbaycan ordusunun formalaşması və gücləndirilməsi, peşəkar kadr hazırlığı istiqamətində misilsiz xidmətləri, prezident İlham Əliyevin davam etdirdiyi missiya və ordu quruculuğu siyasətinin tarixi Qarabağ zəfərində oynadığı rol kimi mövzulara toxunulub.
Qeyd edək ki, tədbir Riyaziyyat və informatika kafedrası ilə Tərcümə və filologiya kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.

Azerbaijan University hosted an event dedicated to Armed Forces Day
An event dedicated to June 26 - Armed Forces Day was held at Azerbaijan University. The event highlighted the historical development of the Azerbaijani National Army and emphasized the historical significance of the 44-day Patriotic War.
The event began with the performance of the National Anthem and a moment of silence in memory of the martyrs.
In his opening remarks, Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs of the University, reflected on the 107-year journey of the Azerbaijani Army. He noted that one of the key factors determining a country’s strength and securing its place on the international stage is its military capacity and a powerful army. Today, the Azerbaijani Army is experiencing the brightest period in its history. The modern and highly effective combat tactics it demonstrated during the 2020 Patriotic War, utilizing advanced weaponry to bring an end to the Nagorno-Karabakh conflict, are now being analyzed and studied in leading global military research centers. This fact alone is a testament to the strength and capability of the Azerbaijani Armed Forces.
Vugar Ahmadov, a guest of the event, reserve officer and senior lieutenant who participated in the Patriotic War, spoke about the development of the Azerbaijani Army and the path to victory in Karabakh. He emphasized that the historic triumph of the Azerbaijani Army was built on the strong and successful political strategy laid down by National Leader Heydar Aliyev and carried forward by the victorious Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev.
Following this, speeches were delivered by Asif Pashayev, Dean of the Faculty of ICT; Rashad Mastaliyev, Head of the Department of Mathematics and Computer Science; and faculty members from the Department of Political and Social Sciences, Samir Humbatov and Azer Afandiyev. Their remarks addressed various topics, including the formation of the army during the Azerbaijan Democratic Republic period, the dissolution of the National Army during the Soviet era, military aspects of the First and Second Karabakh Wars, efforts in army-building under National Leader Heydar Aliyev, the formation and strengthening of the Azerbaijani Armed Forces, and Heydar Aliyev’s pivotal role in professional military education and cadre development, the mission continued by President Ilham Aliyev, and the role played by the army building policy in the historic Karabakh victory.
It is worth noting that the event was jointly organized by the Department of Mathematics and Computer Science and the Department of Translation and Philology.