AXC-nin 100 illiyinə həsr olunmuş inşa müsabiqəsi elan olunur
Azərbaycan Universitetinin tələbələri arasında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası AXC-nin varisidir” adlı inşa müsabiqəsi elan olunur. Müsabiqənin keçirilməsində əsas məqsəd dövlətçilik tariximizin və cümhuriyyət dəyərlərinin öyrənilməsi və təbliğ olunması, tələbələrin ədəbi yaradıcılıq sahəsindəki istedad və qabiliyyətlərinin üzə çıxarılmasıdır.
Tələbələr “Xalq Cümhuriyyəti ideologiyası və müasir Azərbaycan” və “Xalq Cümhuriyyəti ideologiyasının müasir ədəbiyyatda bədii təcəssümü” mövzularında hazırladıqları inşaları özləri haqqında məlumatla birlikdə (ad, soyadı, ata adı, ixtisası, əlaqə telefonu) mövzu qisminə “AXC-100, İnşa müsabiqəsi” yazmaqla 20 may 2018-ci il saat 23.59-a qədər ulviyya.rahimova@au.edu.az ünvanına göndərməlidirlər. İnşa yazılarının həcmi 2-3 səhifədən ibarət olmalıdır.
Müsabiqəyə təqdim olunmuş işlər tarixi faktlardan istifadə, fikrin aydın şəkildə ifadə edilməsi, ədəbi dilin yazı qaydaların riayət edilməklə tərtib olunması, orijinal yanaşma kimi kriteriyalara əsasən dəyərləndiriləcəkdir.
Müsabiqədə ilk üç yeri tutan tələbələr 25 may tarixində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş tədbirdə sertifikatla mükafatlandırılacaqlar.

An essay competition dedicated to the 100th anniversary of the ADR is announced
An essay competition called "The Republic of Azerbaijan is the successor of the ADR" is announced among the students of Azerbaijan University within the framework of the 100th anniversary events.  The main purpose of the competition is to study and propagate the history of our statehood and republican values, to reveal the talents and abilities of the students in the field of literary creativity.
The students must write their essays on the themes "Azerbaijan Democratic Ideology and Modern Azerbaijan" and "Artistic Expression of the Azerbaijan Democratic Ideology in Contemporary Literature".  Along with the information about themselves (name, last name, father's name, specialty, contact number) the students have to send their essays to ulviyya.rahimova@au.edu.az with the title "ADR-100, Essay Competition" till 23.59 p.m. of May 20, 2018. The volume of the essays must be 2-3 pages.
The presented works will be assessed on the basis of the usage of historical facts, the clear expression of the idea, the literary language writing in compliance with the written rules, and the original approach.
The students who take first three places in the competition will be awarded with a certificate on May 25 at the event dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic.