Tələbələr insan alveri və məcburi əmək problemi mövzusunda maarifləndirilib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Mərkəzinin əməkdaşları Azərbaycan Universitetinin sosial iş ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrinə mühazirə oxuyublar. “İnsan alveri qurbanları ilə sosial iş” fənninin qonaq mühazirəçiləri Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Mərkəzinin direktoru Həbibə Qəribova, mərkəzin sosioloqu Günel Əfəndiyeva və psixoloqu Ülvi Zeynalov olub.
Yardım Mərkəzinin əməkdaşları mərkəzin fəaliyyəti haqqında məlumat verib, “İnsan alveri və məcburi əmək cinayətlərinin törədilməsinə şərait yaradan hallar” mövzusunun aktuallığını, insan alveri və məcburi əmək anlayışlarını izah ediblər. Nəzəri məlumatların ardından tələbələr  mövzuya dair qrup işləri yerinə yetiriblər və hər bir qrupun təqdimatı keçirilib və müzakirə olunub.
Sonda qonaqlar tələbələrin suallarını cavablandırıb və insan alverinə qarşı mübarizə ilə bağlı maarifləndirici materiallar paylanılıb. Sonda Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Tünzalə Verdiyeva çıxış edərək, belə tədbirlərin tələbələr üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, görüş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 22 iyul tarixli  2173 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın Tədbirlər  Planına  uyğun olaraq keçirilib.

Students were educated on the problem of human trafficking and forced labor
Employees of the Center for Assistance to Victims of Human Trafficking of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population gave a lecture to students of the University of Azerbaijan majoring in social work. The guest lecturers on "Social work with victims of human trafficking" were Habiba Garibova, director of the Center for Assistance to Victims of Human Trafficking under the Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan, Gunel Efendiyeva, sociologist and Ulvi Zeynalov, psychologist.
Employees of the Aid Center informed about the activities of the center, explained the relevance of the topic "Cases of human trafficking and forced labor crimes", the concepts of human trafficking and forced labor. After the theoretical information, the students performed group work on the topic, and each group was presented and discussed.
At the end, the guests answered students' questions and educational materials on the fight against human trafficking were distributed. In conclusion, the head of the Department of Social Work Tunzala Verdiyeva stressed the importance of such events for students. It should be noted that the meeting was held in accordance with the Action Plan of the "National Action Plan to Combat Human Trafficking in the Republic of Azerbaijan for 2020-2024" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 2173 dated July 22, 2020.