Azərbaycan Universitetinin tələbələri “Kiber Yay Məktəbi”ndə iştirak ediblər
Azərbaycan Universitetinin İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının II kurs tələbələri Nihat Cavadov, Əkbər Mikayıllı və Vurğun Seyidov Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA ) təşkilatçılığı ilə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) “Bilgəh” istirahət mərkəzində keçirilən “Kiber Yay Məktəbi 2025”də iştirak ediblər.
Yay məktəbi müddətində iştirakçılar üçün hər gün intensiv təlimlər, praktiki məşğələlər, ekspertlərlə görüşlər, master-klaslar, həmçinin “Capture The Flag” adlı real senariyə əsaslanan kiber-yarış təşkil olunub. Təlimlər iki dildə – Azərbaycan və ingilis dilində aparılıb və tələbələr “Red Team” və “Blue Team” formatında qruplara bölünərək fərqli senarilər üzərində çalışıblar. Yay məktəbi zamanı Kiber Təhsil Forumu, AKTA ekspertlərin açıq havada “meet-up” tədbiri, Kiber diaspora üzvlərinin master klasları kimi yan tədbirlər də keçirilib.
Qeyd edək ki, layihənin əsas məqsədi kibertəhlükəsizlik sahəsində ixtisaslı kadrların hazırlanması, gənclərin bu istiqamətdə maarifləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq və şəbəkələşmənin təşviqidir. Yay məktəbinə Azərbaycan və Türkiyədən 130 iştirakçı qatılıb. Onlardan 57 nəfəri yerli universitetlərdə AKTA-nın təşəbbüsü ilə yaradılan kiber klublarının üzvləridir.

Azerbaijan University students participate in the 2025 Summer Cyber School
Nihat Javadov, Akbar Mikayilli, and Vurgun Seyidov, the second-year students majoring in Information Security at the Faculty of ICT of Azerbaijan University, took part in the “Summer Cyber School 2025”, organized by the Azerbaijan Cybersecurity Organizations Association (AKTA) at the “Bilgah” recreation center of the State Security Service.
Throughout the program, participants engaged in daily intensive training sessions, hands-on workshops, expert panels, masterclasses, and a real-scenario cyber competition in the Capture the Flag (CTF) format. The training sessions were conducted in both Azerbaijani and English where the students were divided into Red Team and Blue Team groups, simulating various cybersecurity scenarios and challenges. During the summer school, side events such as the Cyber Education Forum, an open-air “meet-up” event of AKTA experts, and specialized masterclasses by the cyber diaspora members.
The primary goal of the project was to train highly qualified specialists in the field of cybersecurity, support the education of youth in this strategic area, and promote international cooperation and professional networking. The Summer School brought together 130 participants from Azerbaijan and Turkey, including 57 members of cybersecurity clubs established in local universities under AKTA’s initiative.