Tələbələrimiz “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” bilik yarışında iştirak ediblər
Azərbaycan Universitetinin tələbələri Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” VII ümumrespublika bilik yarışını ilk onluqda – səkkizinci yerdə başa vurublar. Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihədə bu il 48 ali təhsil müəssisəsinin komandası iştirak edib.
Bilik yarışında suallar Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin həyatı, çoxşaxəli fəaliyyəti, irsi, eləcə də Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın Ermənistanın işğalından azad olunması uğrunda aparılmış Vətən müharibəsi və zəfər tarixi ilə bağlı mövzuları əhatə edib. Münsiflər heyətində Heydər Əliyev Mərkəzi, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunun nümayəndələri təmsil olunublar.
2014-cü ildən etibarən hər il həyata keçirilən layihə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsi, Ulu Öndərin irsinin yaşadılması və gənclər arasında təbliği, eyni zamanda, gənc nəslin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədini daşıyır. Builki yarış, eyni zamanda, Vətən müharibəsində əldə olunan şanlı zəfər tarixinə həsr edilib.

Our students took part in the knowledge contest on Heydar Aliyev and Azerbaijan history
The students of Azerbaijan University have completed the VII national knowledge contest "Heydar Aliyev and the history of Azerbaijan" held at the Heydar Aliyev Center in the top ten - the eighth place. This year, the project, organized by the Heydar Aliyev Center and supported by the Ministry of Education, was attended by teams from 48 universities.
The questions covered the national leader of Azerbaijan - Heydar Aliyev's life, multifaceted activities, and his heritage. In addition, the history of the Patriotic War and victory in the liberation of our lands from Armenian occupation under the leadership of President Ilham Aliyev. Representatives of the Heydar Aliyev Center, the Ministry of Education, and the Institute of History of the Azerbaijan National Academy of Sciences were on the jury.
The project, implemented annually since 2014, aims to study the life and activities of national leader Heydar Aliyev, preserve the legacy of the great leader and promote it among young people, as well as increase the interest of the younger generation in science and educational competitions. This year's competition is also dedicated to the glorious victory in the Great Patriotic War.