“Turist qruplarında münaqişələr” mövzusunda interaktiv dərs təşkil olunub
Azərbaycan Universitetinin Sosial işin təşkili kafedrasının baş müəllimi Lalə Babayeva tərəfindən “Turist qruplarında münaqişələr: yaranma səbəbləri və aradan qaldırılması yolları” mövzusunda interaktiv dərs təşkil olunub. Lalə Babayevanın tədris etdiyi “Turist davranışı və psixologiyası” fənni çərçivəsində keçirilən dərsdə Turizm işinin təşkili və Təhsildə sosial-psixoloji xidmət ixtisaslarının III kurs tələbələri iştirak ediblər.
İnteraktiv dərsdə tələbələr arasında qrup işləri həyata keçirilib. Turizm işinin təşkili ixtisasının tələbələri fərqli terapiya üsullarından istifadə etməklə turistlərlə davranış strategiyalarını müəyyənləşdiriblər. Onlar eyni zamanda rol oyunlarına cəlb olunaraq müxtəlif turizm şirkətlərini canlandırıblar. Tərəflər arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində turist qruplarında baş verə biləcək münaqişələrin yaranma səbəbləri və onların psixoloji üsullarla aradan qaldırılması yolları birgə təhlil edilib.
İkinci mərhələdə isə Təhsildə sosial-psixoloji xidmət ixtisasının tələbələri tərəfindən turist davranışı və psixologiyası ilə bağlı psixoloji testlər hazırlanaraq turizmçi  tələbələrlə birgə tətbiq olunub. Bu yanaşma tələbələrə həm nəzəri biliklərini möhkəmləndirmək, həm də real praktik bacarıqlarını inkişaf etdirmək imkanı yaradıb.
İnteraktiv dərs tələbələr arasında qarşılıqlı öyrənmə və əməkdaşlıq mədəniyyətinin gücləndirilməsi, eyni zamanda turizm sahəsində psixoloji yanaşmaların tətbiqi imkanlarının nümayiş etdirilməsi məqsədilə təşkil olunub.

An interactive session on the topic “Conflicts in Tourist Groups” was organized
An interactive session on the topic “Conflicts in tourist groups: causes and solutions” was organized by Lala Babayeva, senior lecturer at the Department of Social Work Organization at Azerbaijan University. The session was conducted as part of the course “Tourist behavior and psychology” and was attended by third-year students majoring in “Tourism Organization” and “Socio-Psychological Services in Education”.
Group work among students was carried out in the interactive session. Students of the Tourism Organization specialty identified behavioral strategies for working with tourists, applying various therapeutic methods. They also participated in role-playing activities, simulating the operations of different travel companies. Through collaborative analysis, the groups explored the root causes of conflicts within tourist groups and discussed psychological approaches to conflict resolution.
In the second phase of the session, students majoring in Socio-Psychological Services in Education developed psychological tests related to tourist behavior and psychology that were then applied jointly with the tourism students. This approach allowed participants to both reinforce their theoretical knowledge and enhance their practical skills.
The interactive lesson was designed to foster a culture of peer learning and collaboration among students while also showcasing the practical application of psychological approaches within the tourism industry.