Azərbaycan Universitetində “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində maarifləndirici sessiya keçirilib
Azərbaycan Universitetində Sosial işin təşkili kafedrasının təşkilatçılığı ilə 20 oktyabr – 20 noyabr tarixlərini əhatə edən “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində maarifləndirici sessiya keçirilib. Sessiyanın əsas məqsədi uşaq hüquqlarının qorunması aspektlərini, emosional rifahı, təhlükəsizlik hissini, özünü ifadə bacarığını və mənəvi dəyərlərin formalaşmasını önə çəkmək olub.
Kafedranın baş müəllimi, psixoloq Lalə Babayeva sessiya çərçivəsində “Uşaq hüquqlarının psixoloji aspektləri” mövzusunda qrup işi təşkil edib. Qup işində Korreksiyaedici təlim ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr iştirak ediblər.
Psixoloq Lalə Babayeva sessiyada psixi pozuntular və hüquq pozuntuları arasındakı əlaqələrdən bəhs edib, real keyslərlə iş prosesini izah edib. O, həmçinin psixoloqun bu kimi hallarda necə işlədiyini, hadisələrin analiz olunması mərhələsini və müdaxilə planının hazırlanma prinsiplərini ətraflı şəkildə təqdim edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyasına (UHK) qoşulmaqla uşaqların hüquqlarının təmin olunması sahəsində bir sıra öhdəliklər götürüb. Hər il Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) təşəbbüsü ilə UHK-nin qəbul edilməsinin ildönümü ərəfəsində “Uşaq Hüquqları Aylığı” elan edilir. Aylığın keçirilməsində məqsəd Konvensiyanın əsas prinsiplərini rəhbər tutaraq, uşaq hüquqlarının səmərəli müdafiəsi və təşviqinə, bu sahədə məlumatlılığın artırılmasına və məsələlərin həllinə nail olmaqdır.

An educational session held at Azerbaijan University within the “Children’s Rights Month”
At Azerbaijan University, within the framework of the “Children’s Rights Month”, which runs from October 20 to November 20, an educational session was organized by the Department of Social Work Organization. The primary goal of the session was to identify aspects of child rights protection, emotional well-being, sense of security, capacity for self-expression, and the formation of spiritual values.
Senior lecturer of the Department and psychologist Lala Babaeva organized a group activity during the session on the topic “Psychological Aspects of Children’s Rights”. Students majoring in Corrective Education participated in the group work.
During the session, psychologist Lala Babaeva discussed the connection between mental disorders and violations of children’s rights, explaining the process of working with real cases. She also detailed how a psychologist operates in such cases, including the stages of event analysis and the principles of developing an intervention plan.
It should be noted that upon acceding to the UN Convention on the Rights of the Child, Azerbaijan assumed a number of obligations in the field of child rights protection. Annually, on the initiative of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, the period preceding the anniversary of the adoption of the Convention is declared as “Children’s Rights Month”. The purpose of this observance is to achieve effective protection and promotion of children’s rights, raise awareness, and address issues in this area, guided by the fundamental principles of the Convention.