Azərbaycan Universitetində Zəfər Gününün 5-ci ildönümünə həsr olunmuş sərgi açılıb
Azərbaycan Universitetində 27 Sentyabr – Anım Günü və 8 Noyabr -  Zəfər Günü münasibətilə 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarından keçmiş əsgər və zabitlərimizin, bütün şəhidlərimizin xatirəsinə həsr olunmuş “Əsrə bərabər 44 gün” adlı sərgi açılıb.  Sərgidə hər günü bir qəhrəmanlıq dastanı olan Vətən müharibəsinin gedişatı xronoloji ardıcıllıqla təqdim olunur və 44 slayd nümayiş etdirilir.
Sərginin təşkilində əsas məqsəd tələbələri Vətən müharibəsində qazanılan tarixi qələbə haqqında məlumatlandırmaq, Vətən uğrunda şəhid olmuş qəhrəman oğullarımızın əziz xatirələrini yaşatmaqdır.
Xatırladaq ki, 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəboyu törətdiyi genişmiqyaslı təxribatlara cavab olaraq Azərbaycan Ordusu əks-hücum əməliyyatına başlayıb. Şanlı Vətən müharibəsi 30 illik işğala son qoyan parlaq Qələbə və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası ilə nəticələndi. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılmış möhtəşəm Zəfər yürüşü Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamını rəhbər tutaraq Azərbaycan Universitetinin “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər planına uyğun olaraq hazırlanıb.

An exhibition dedicated to the 5th Anniversary of Victory Day opens at Azerbaijan University
An exhibition titled “44 Days equal to a Century” has opened at Azerbaijan University on the occasion of September 27 – Remembrance Day and November 8 – Victory Day. The exhibition is dedicated to honoring the memory of all our soldiers and officers, the martyrs who fought heroically during the 44-day Patriotic War and sacrificed their lives for the territorial integrity of our country. The exhibition presents, in chronological order, the course of the Patriotic War, an epic of heroism, displayed across 44 slides.
The main purpose of the exhibition is to inform students about the historic victory in the Patriotic War and to preserve the memory of our heroic sons who died for the Motherland.
It should be noted that on September 27, 2020, in response to large-scale provocations by the Armenian armed forces along the entire frontline, the Azerbaijani Army launched a counter-offensive operation. The glorious Patriotic War ended with a brilliant Victory and the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity, bringing an end to 30 years of occupation. The grand Triumphal March under the leadership of the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev has been inscribed in the history of Azerbaijan in golden letters.
The exhibition was organized in accordance with the plan of events held within the “Year of the Constitution and Sovereignty” at Azerbaijan University, and in line with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 28 December 2024.