Azərbaycan Universitetində növbəti qələbə vebinarı Xarici dillər kafedrası tərəfindən təşkil olunub. “Xalqın səsi... artıq qaçqın deyilik” mövzusuna həsr olunmuş vebinarın qonağı qafqazinfo.az saytının redaktoru, jurnalist Emin Səfərov olub. Tədbirin moderatorluğunu xarici dillər kafedrasının müdiri Samirə Məmmədova edib.
Emin Səfərov çıxışında birinci Qarabağ müharibəsi zamanı, Azərbaycanın böyük qaçqın və məcburi köçkün böhranı ilə üzləşdiyi ağır bir dövrdə  - Ağdamın işğalından sonra 5 yaşında ikən ailəsi ilə birlikdə məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyünü, 1998-ci ilə qədər çadır şəhərciyinİdə yaşadığını bildirib. Çadır şəhərciklərində məskunlaşmış qaçqın və məcburi köçkünlərin qarşılaşdıqları çətinlik və məhrumiyyətləri yada salan jurnalist qeyd edib ki, Azərbaycanın işğal altında olan torpaqlarının azad olunması uğrunda aparılan müharibənin qələbə ilə başa çatması, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi ilə bir milyona yaxın insanın məcburi köçkünlük həyatı sona çatıb və onlar doğma yurdlarına qayıtmaq imkanı əldə ediblər. Emin Səfərov bildirib ki, məcburi köçkünlüyü illərdir çiyinlərində ağır bir yük kimi daşıyıb, Azərbaycan xalqının Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında bir yumruq kimi birləşərək, Azərbaycan əsgərinin qanı, canı bahasına əldə olunmuş möhtəşəm qələbə yüz minlərlə Azərbaycan vətəndaşı kimi onu da bu ağır yükdən xilas edib.
44 günlük müharibə dövründə qaynar nöqtələrdə peşə fəaliyyətini icra edən Emin Səfərov cəbhə xəttində və kənarında yaşayan mülki əhalinin əhval-ruhiyyəsi və jurnalistlərə olan münasibətləri haqqında danışıb, döyüş meydanında uduzan düşmənin mülki əhaliyə qarşı həyata keçirdiyi terror aktlarını, müharibə cinayətlərini işıqlandırarkən keçirdiyi hissləri tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Jurnalist qeyd edib ki, işğaldan azad olunmuş torpaqlara ayaq basanda, dalğalanan üçrəngli bayrağı görəndə yaşadığı qürur hissini sözlə ifadə etmək mümkün deyil, möhtəşəm qələbə üçün ilk növbədə şəhidlərimizə və onların ailələrinə borcluyuq. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin.
Vebinar iştirakçılarla qarşılıqlı müzakirə formatında davam edib.
Tədbirdə dilşünaslıq ixtisası üzrə magistratura tələbələri Nigar Rəhimova və Sevil Orucovanın “Qarabağ Azərbaycandır” mövzusunda çıxışları da dinlənilib.

A webinar on “People’s Voice... we are no longer refugees” was held
The next victory webinar was organised by the Department Of Foreign Languages at Azerbaijan University.
The guest of the webinar on “People’s Voice.... we are no longer refugees” was the editor of qafqazinfo.az website ,journalist Emin Safarov.The event was moderated by Samira Mammadova,Head of the Department of Foreign Languages.
In his speech ,Emin Safarov said that he and his family became IDPs at the age of 5 after the occupation of Agdam during the first Karabakh war, when Azerbaijan was facing a major refugee and IDP crisis.In 1998 ,he lived in a tent camp.Recalling the hardships and deprivations faced by the refugees and IDPs living in tent camps, the jornalist said that with the victory of the war for
liberation of the occupied territories of Azerbaijan, with the restoration of the territorial integrity of our country, about one million people’s IDPs lives became to end, they had the opportunity to return to their native lands.Emin Safarov said that he has been carrying IDPs as a heavy burden on his shoulders for years, Azerbaijan people uniting like a fist around the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev,the great victory achieved at the cost of the Azerbaijan soldier’s blood and life saved him from this heavy burden as well as hundreds of Azerbaijan citizens.Emin Safarov ,who worked in hotsports during the 44 –day war, spoke about the mood of the civilians living on the front lines and on the sidelines, and their attitude towards journalists.He shared his feelings with the participants of the event, while covering the terrorist acts committed against the civilians.The journalist noted that it is impossible to express in words the feelings of pride he felt when he pushed his foot on the liberated lands and saw the waving tricolor flag, and we owe a great victory, first of all , to our martyrs and their families.May God have mercy on all the martyrs.
The webinar continued in the format of mutual discussion with the participants.
The event also featured speeches by master’s students in linguistics Nigar Rahimova and Sevil Orucova on “Karabagh is Azerbaijan’.