Xarici dillər kafedrasından “Təhsil gözləyə bilməz” flaşmobu
Azərbaycan Universitetinin növbəti pandemiya vebinarı Xarici dillər kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilib. Kafedranın müdiri Samirə Məmmədovanın apardığı “The impact of Covid-19 on education” mövzulu vebinarda təqdimat və çıxışlar ingilis dilində olub.
Tədbirdə öncə pandemiyanın təhsildə yaratdığı problemlər, çıxış yolları və distant təhsil müzakrə olunub, daha sonra isə “Təhsil gözləyə bilməz” mövzusunda flaşmob nümayiş etdirilib.
Vebinarda qeyd olunub ki, pandemiya səbəbiylə xeyli müddətdir ki, milyonlarla şagird və tələbə tədrisdən kənarda qalıb. Karantin günlərində təhsildə davamlılığın təmin edilməsi məqsədilə dərslərin tədrisi rəqəmsal texnologiyalardan istifadə etməklə onlayn rejimdə aparılır. Bütün bunlar dünya təhsil sistemini postpandemiya dövründə yeni çağırışlar qarşısında qoyur.
Vebinara universitetin tələbələri də qoşularaq onlayn dərslərlə bağlı təcrübələrini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, pandemiya vebinarları “Office 365” xidmətinin “Microsoft Teams” platforması üzərindən keçirilir. Növbəti bazar ertəsi günü – 4 may 2020 tarixində İctimai elmlər kafedrası tərəfindən təşkil olunacaq. Vebinarın mövzusu “Dünya tarixində kütləvi epidemiyalar: Koronavirus (Covid -19) pandemiyasının oxşar və fərqli cəhətləri”, başlama saatı isə 13.30-dur.

The next pandemic webinar of Azerbaijan University was held by the Department of Foreign Languages. The presentations and speeches were in English in “The Impact of Covid-19 on Education” webinar organized by Samira Mammadova, the head of the department.
Initially, the problems that occurred in education due to the pandemic, the solutions, and distance education were discussed. It was followed by the flashmob entitled “Education cannot wait”.
It was mentioned in the webinar that due to the pandemic, millions of pupils and students have been left aside from education for a long time. In order to keep the continuity of education during quarantine, the classes are conducted online with the help of digital technologies. All these will challenge the world education system in the post-pandemic.
The students of the university also joined the webinar and shared their experiences about online classes.
It should be noted that pandemic webinars are organized on the “Microsoft Teams” platform of “Office 365”. The next event will be held on May 4th, Monday, by the Department of Social Sciences. The topic of the webinar is “Mass Epidemic in World History: the similar and different aspects of Coronavirus (Covid-19) pandemic.” The event will start at 13:30.