Yeni hədəfimiz tədqiqatyönümlü universitet olmaqdır
Azərbaycan Universitetində 2017-ci ilin yekunları və qarşıda duran vəzifələrə dair yığıncaq keçirilib. Tədbirdə universitet rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Tədbirdə öncə rektor Səadət Əliyeva 2017-ci il üçün universitetin illik fəaliyyətinin nəticələrinə həsr olunmuş məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə universitetin əldə etdiyi uğurlar, maddi-texniki bazanın yaxşılaşdırılması, tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və universitetin idarə olunmasının müasir tələblər səviyyəsində qurulması istiqamətində görülmüş işlər, həmçinin strateji inkişaf planında qarşıya qoyulmuş vəzifələr diqqətə çatdırlıb.
Rektor çıxışında Azərbaycan Universitetinin növbəti hədəflərini də açıqlayıb.  Səadət Əliyeva bildirib ki, elektron universitet modelinə keçid, ikili diplom proqramlarının tətbiqi və tədqiqat yönümlü universitet hədəflərinə nail olmaq qarşıda duran prioritet məqsədlər kimi müəyyənləşdirilib.
Tədbirdə daha sonra elmi işlər üzrə prorektor, prof. Yusif Qasımov 2017-ci il ərzində aparılmış elmi- tədqiqat işləri, keçirilmiş elmi konfranslar, universitetin beynəlxalq nüfuzunun artırılması istiqamətində görülmüş işlər haqqında məlumat verib.
Yusif Qasımov qeyd edib ki, 2017-ci il ərzində Universitetin elmi fəaliyyət sahəsində ən böyük uğuru dünyanın məşhur elmi qiymətləndirmə sistemi olan “Thomson Reuters”  platformasına tam çıxış əldə etmiş olmasıdır. Prorektor bildirib ki, 5-7 Aprel 2018-ci il tarixdə Azərbaycan Universitetinin həmtəşkilatçılığı ilə ölkə xaricində ilk beynəlxalq konfrans keçiriləcək. Latviyanın Liepaja Universiteti ilə birgə keçiriləcək “İnnovasiyalar və yaradıcılıq” (Innovations and Creativity) mövzusunda II beynəlxalq elmi konfransın həmtəşkilatçısı kimi seçilməsi Azərbaycan Universitetinin elm və təhsil müəssisəsi olaraq artan beynəlxalq nüfuzunun göstəricisidir.
Prorektor çıxışında universitetin elmi nüfuzunun yüksəldilməsi, professor-müəllim heyətinin elmi potensialından daha səmərəli istifadə edilməsi istiqamətində həyata keçiriləcək stimullaşdırıcı tədbirlər haqqında da məlumat verib.

Our new target is to become a research-oriented university
A meeting on the outcomes of 2017 and forthcoming tasks was held at Azerbaijan University. University administration and professor-teacher staff attended the event.
Rector Saadat Aliyeva made a report on the results of the university's annual activity for 2017 at the beginning of the event. The report summarized the achievements of the university, development of the material and technical base, improvement of the quality of teaching and the work done towards the establishment of university management at the level of modern requirements, as well as the tasks set in the strategic development plan were mentioned.
The rector also outlined the goals of Azerbaijan University. Saadat Aliyeva said that the transition to the e-university model, application of dual diploma programs and achieving research-oriented university goals have been determined as priority objectives.
Later, Vice-Rector for Scientific Affairs, prof. Yusif Gasimov informed the participants about carried out scientific-researches, conducted scientific conferences, work done to increase the international reputation of the university in 2017.
Yusif Gasimov stated that the greatest achievement of the University in the field of scientific activity in 2017 was achieving full access to the world-famous scientific assessment system “Thomson Reuters” platform. The first international conference outside the country will be held on 5-7 April 2018 with the co-organization of Azerbaijan University. Being selected as the co-organizer of II International Scientific Conference on “Innovations and Creativity” which will be held jointly with the Latvian University of Liepaja is an indicator of growing international reputation as a science and education institution of Azerbaijan University.
In his speech vice-rector gave information about raising the scientific reputation of the university, stimulating measures that will be implemented in the direction of more efficient usage of the scientific potential of professor-teacher staff as well.