Azərbaycan Universitetində yeni qəbul olmuş doktorantlarla görüş keçirilib
Azərbaycan Universiteti rektorunun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru Nüşabə Quliyeva 2025/2026-cı tədris ilində fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olan doktorantlarla görüşüb.  Tanışlıq xarakterli görüşün əsas məqsədi doktorantların universitetə və elmi fəaliyyətə adaptasiyası, elmi rəhbərlik, dissertasiya mövzularının seçilməsi, elmi araşdırmaların beynəlxalq standartlara uyğun aparılması ilə bağlı onları məlumatlandırmaq olub.
Görüşdə Mərkəzin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nüşabə Quliyeva çıxış edərək yeni qəbul olunmuş doktorantları təbrik edib, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. O, qeyd edib ki, doktorantura təhsili gənc alimlər üçün mühüm və yüksək elmi hazırlıq tələb edən mərhələdir. Elmi fəaliyyətin planlı şəkildə qurulmasının əhəmiyyətini vurğulayan Nüşabə Quliyeva bildirib ki, bu yolda sistemli və məqsədyönlü fəaliyyət mütləqdir.
Görüşdə iştirakçılara dissertasiya işinin mövzu seçimi və təsdiqi, elmi rəhbərlə iş prinsipləri, araşdırma metodlarının düzgün tətbiqi, elmi məqalələrin yazılması və jurnallarda dərc olunması prosesi barədə də məlumat verilib. Mövcud normativ tələblər, eləcə də dissertasiyanın müdafiəsinə qədər olan mərhələlər izah olunub.
Eyni zamanda doktorantların hüquq və vəzifələri, onların elmi fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi, hesabatların təqdim edilməsi və yekun attestasiya prosedurları haqqında da geniş məlumat çatdırılıb.

Meeting held with newly admitted doctoral students at Azerbaijan University
Nushaba Guliyeva, Advisor to the Rector of Azerbaijan University and Director of the International Center for Master’s and Doctoral Studies, met with doctoral students newly admitted to the Doctor of Philosophy program for the 2025/2026 academic year. The main purpose of the introductory meeting was to inform students about adapting to University life and research activities, academic supervision, dissertation topic selection, and conducting research in accordance with international standards.
During the meeting, the Director of the Center, PhD in History and Assoc. Prof. Nushaba Guliyeva, congratulated the doctoral students and wished them success in their academic work. She emphasized that doctoral studies are a crucial stage for young scholars and require a high level of scientific preparation. Highlighting the importance of planning research activities, she noted that systematic and purposeful work is essential on this path.
Participants were provided with detailed guidance on selecting and approving dissertation topics, principles of working with academic supervisors, proper application of research methods, writing and publishing scientific articles, and the relevant academic standards. The current regulatory requirements and the stages leading up to the dissertation defense were also explained.
Comprehensive information was given regarding the rights and responsibilities of doctoral students and candidates, evaluation of their research activities, submission of reports, and procedures for final certification.