Sosial işin təşkili kafedrasının nəzdində yeni tələbə klubu fəaliyyətə başlayıb
Azərbaycan Universitetində Sosial işin təşkili kafedrasının nəzdində yeni təsis olunan “Sossfera” tələbə klubunun təqdimat mərasimi keçirilib. “Bir gülüş, bir ümid” adlı tədbir çərçivəsində klubun əsas məqsədi, yaradılma prosesi və gələcək fəaliyyət istiqamətləri haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verilib.
Tədbirin açılışında klubun idarə heyətinin üzvləri təqdim edilib. Klubun sədri Cansu Nəzərova, sədr müavini Fuad Cabbarzadə, layihə menecerləri Səbinə Manafova və Mehriban İbrahimli, sosial tərəfdaşlıq menecerləri Zərifə Manafova və Fidan Novruzova, SMM üzrə məsul şəxslər Nərmin İsmayıl və Saran İbrahimova, tələbələrlə iş departamentinin menecerləri Zeynəb Urfiyeva Zeynəb, Məmmədova Xuma və Səlimova Nigar iştirakçılara tanıdılıb.
“Sossfera”nın ideya müəllifi və təsisçisi, Sosial işin təşkili kafedrasının müəllimi Ayxan Şahbazsoy və kafedra müdiri Nigar Şahhüseynbəyova çıxış edərək klubun yaranma zərurəti, formalaşma prosesi və tələbələrin bu təşəbbüsdə fəal iştirakı barədə ətraflı məlumat veriblər. Çıxışlarda klubun sosial sahədə yaradacağı töhfələr, tələbələrin bu platforma vasitəsilə inkişaf imkanları və qarşıya qoyulan məqsədlərə diqqət çəkilib.
Tədbirin növbəti hissəsində əlilliyi olan uşaqlarla reabilitasiya sahəsində və “Məktəblinin dostu” layihəsində təcrübəli mütəxəssis, sosial işçi Əminə Məmmədova “Sosial iş nədir?”, “Sosial işçinin hüquq və vəzifələri” mövzularında interaktiv diskussiya aparıb. O, sosial işin cəmiyyət üçün əhəmiyyəti, bu sahədə peşəkarlığın vacibliyi və sosial iş təcrübəsində peşəkar standartlar  haqqında tələbələrlə fikir mübadiləsi aparıb.
Daha sonra Türkiyənin “Evimdeki Psikolog” platformasının mütəxəssisi, uzman psixoloq-psixoterapevt Səbinə Bayramova “Sosial işdə psixoloji xidmətin rolu” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, psixologiya və sosial iş arasında qarşılıqlı əlaqələr, hər iki sahənin cəmiyyətdəki rolu və bu peşələrə aid funksiyalar barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, klubun əsas məqsədi Azərbaycan Universitetində və Azərbaycanda “Sosial iş” ixtisasının tanıdılması, öyrənilməsi, gənc nəslin bu sahəyə marağının artırılması, sosial iş sahəsində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, tətbiq edilməsi, yerli və xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən təşkilatlarla əlaqələrin yaradılması və onlarla əməkdaşlıq etməkdir.

A new student club launched under the Department of Social Work Organization
Azerbaijan University has hosted the presentation of a newly established student club “Sossfera”, operating under the Department of Social Work Organization. During the event titled “One Laugh, One Hope”, participants were informed about the club’s main mission, the process of its establishment, and its future activity directions.
At the opening, the members of the club’s executive board were introduced. The audience was presented with the following team: Jansu Nazarova – Chair; Fuad Jabbarzada – Deputy Chair; Sabina Manafova, Mehriban Ibrahimli – Project Managers; Zarifa Manafova, Fidan Novruzova – Social Partnership Managers; Narmin Ismayil, Saran Ibrahimova – SMM Managers; and Zeynab Urfieva, Khuma Mammadova, Nigar Salimova – Student Affairs Department Managers.
The initiator and founder of “Sossfera”, lecturer Aykhan Shahbazov, as well as the Head of Department Nigar Shahhuseynbayova, delivered speeches highlighting the necessity of creating the Club, the process of its formation, and the active involvement of students in this initiative. Their remarks emphasized the Club’s contribution to the social sphere, the opportunities it provides for student development, and its strategic goals.
The next segment featured Amina Mammadova, a social worker, experienced specialist in the rehabilitation of children with special needs and the “School Friend” project. She addressed the questions “What is social work?” and “Rights and duties of a social worker”, engaging with students in a discussion on the societal significance of social work, professional ethical standards, and the importance of professionalism in this field.
Following this, Sabina Bayramova, psychologist-psychotherapist from the Turkish platform “Psychologist in my Home”, delivered a presentation on “The role of psychological services in Social Work”. She discussed the interrelation between psychology and social work, their respective roles in society, and their complementary professional functions.
It should be noted that the main objectives of the Club include promoting and advancing the “Social Work” specialty at Azerbaijan University and across the country, increasing interest among young people in this field, studying and applying international experience in social work, and establishing cooperation with local and foreign organizations active in this sector.