Dünya Autizm Gününə həsr olunmuş “2 Aprel - Yer Kürəsi Mavi görkəmdə” adlı tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində 2 Aprel – Dünya Autizm Maarifləndirmə Gününə həsr olunmuş “2 Aprel - Yer Kürəsi Mavi görkəmdə” adlı tədbir keçirilib. Tədbir, Sosial işin təşkili kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Empatiya” klubu tərəfindən təşkil olunub. Tədbirin moderatorluğunu klubun sədri və Sosial iş ixtisası üzrə III kurs tələbəsi Məhəmməd Ələkbərov edib.
Məhəmməd Ələkbərov bildirib ki, autizm sindromlu insanların sosial problemlərini öyrənmək, onlara göstərilən diqqət və qayğını artırmaq üçün Birləşmiş Millətlər Təşkilatının qərarı ilə 2011-ci ildən 2 aprel tarixi “Dünya Autizm Məlumatlandırma Günü” kimi qeyd olunur. Həmin gün dünyanın müxtəlif ölkələrində binalar autizmi simvolizə edən mavi rəngdə işıqlandırılır. Bu günün təsis edilməsində əsas məqsəd cəmiyyətin diqqətini sözügedən şəxslərin problemlərinə çəkmək, maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsinə şərait yaratmaq, autizmli insanların həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına kömək etməkdir.
Daha sonra Sosial iş ixtisası üzrə III kurs tələbələri Həsən İsgəndərov “Autizm nədir?”, Mədinə Rəhimova “Azərbaycanda autizm”, Emin Məmmədov “Autizm sindromlu şəxslərin ailələri ilə iş”, Nərmin Rzayeva “Autizmli savant sindromu”, Gənclərlə iş ixtisası üzrə magistratura II kurs tələbəsi Şalan Novruzov “İnklüziv cəmiyyət və gənclik” mövzusunda məruzə edib.
Tədbir Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri, pedoqogika üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycanda autizm sindromu üzrə ilk tədqiqatçı Tünzalə Verdiyevanın çıxışı ilə yekunlaşıb. Kafedra müdirinin çıxışı autizm probleminin mövcud vəziyyəti və autizm sindromlu uşaq və yeniyetmələrin cəmiyyətə adaptasiyası yolları, özünüdərk imkanlarına həsr olunub. Kafedra müdiri iştirakçılara autizmin diaqnostika və korreksiyası barədə tədqiqatından nümunələr də təqdim edib.

An event dedicated to World Autism Day "April 2 - Earth in Blue" was held
Azerbaijan University hosted an event titled "April 2 - Earth in Blue" dedicated to April 2 - World Autism Awareness Day. The event was organized by the "Empathy" club operating under the department of Social Work. The event was moderated by the chairman of the club and a third-year student majoring in social work Mahammad Alakbarov.
Mahammad Alakbarov said that April 2, has been marked as "World Autism Awareness Day" since 2011 by the decision of the United Nations in order to study the social problems of people with autism, to increase attention and care to them. On that day, buildings around the world are illuminated in blue, a symbol of autism.The main purpose of establishing this day is to draw public attention to the problems of these people, to create conditions for awareness-raising activities, to help improve the quality of life of people with autism. Then, 3rd year students majoring in social work Hasan Isgandarov “What is autism?”, Madina Rahimova “Autism in Azerbaijan”, Emin Mammadov “Work with families of people with autism”, Narmin Rzayeva “Autism savant syndrome”, II year master's student majoring in Work with the youth Shalan Novruzov made a report on "Inclusive society and youth". The event ended with a speech by Tunzala Verdiyeva, Head of the Department of Social Work, Doctor of Philosophy in Pedagogy, the first researcher on autism in Azerbaijan. The speech of the head of the department was dedicated to the current state of the problem of autism and ways of adaptation of children and adolescents with autism to society and self-awareness capabilities. The head of the department also presented examples from his research on the diagnosis and correction of autism.