Azərbaycan Universitetində yazar və jurnalist Dilqəm Əhmədin kolleksiyasındakı Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ilə bağlı tarixi sənəd, şəkil, məktub, kitab və digər materialların sərgisi təşkil olunub. Tədbir Universitetin AXC auditoriyasında sərgi-mühazirə formatında keçirilib.
Dilqəm Əhməd bildirib ki, materialları əsasən Türkiyənin İstanbul şəhərində toplayıb. Burada mühacirlərin həyatda olan yaxınları və övladları ilə görüşmək imkanı əldə edərək onların şəxsi arxivlərində olan sənədləri əldə edib. O deyib: “İstanbul Azərbaycan siyasi mühacirlərinin ən çox axın etdiyi və yaşadığı şəhər idi. Buna görə də burada AXC dövrünə aid daha çox material əldə etmək mümkün oldu. Görüşdüyüm mühacir övladlarından biri bu yaxınlarda prezidentimiz tərəfindən “Dostluq” ordeni ilə təltif olunan  Əli bəy Hüseynzadənin qızı Feyzavər xanımdır”.
Qonaq daha sonra geniş prezentasiya ilə kolleksiyada yer alan hər sənədin tarixi və əldə olunması ilə bağlı iştirakçılara məlumat verib. Kolleksiyada cümhuriyyət dövründə qəbul edilə bilməyən qerbin orijinalı, Məmməd Əmin Rəsulzadənin Finlandiyada çəkdirdiyi şəkili, karandaşla çəkilmiş portreti, səhhəti haqqında dostlarına yazdığı məktublar, AXC-nin 9-cu ildönümü münasibəti ilə İstanbulda  çəkilmiş şəkli, Cümhuriyyətin birinci ildönümündə Bakıda İstiqaliyyət küçəsindəki paraddan şəkil, Əlimərdan bəy Topçubaşovun orijinal fotosu, Paris Sülh Konfransında iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvlərindən Miryaqub Mirmehdiyevin Məmməd Əmin Rəsulzadəyə imzalı olaraq göndərdiyi şəkli, AXC-nin rəsmi qəzeti “Azərbaycan” qəzetinin redaksiya heyətinin şəkli, Rəsulzadənin dəfn şəkilləri və başqa bu kimi nadir sənədlər var.
Prezentasiyanın ardından iştirakçılar sənədlərlə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Dilqəm Əhmədin AXC ilə bağlı topladığı materiallar əsasında indiyə qədər “Fərqlilər” və “Mühacirlərin dönüşü” olmaqla iki kitabı çap olunub. Tezliklə çap olunacaq üçüncü kitab isə “Bir ildən yüz ilə” adlanır.

An exhibition of documents, pictures, letters, books and other materials related to Azerbaijan Democratic Republic included in the collection of the writer and journalist Dilgam Ahmad was presented at Azerbaijan University. The event was held as exhibition and lecture in the lecture hall of the Azerbaijan Democatic Republic.
Dilgam Ahmad stated that he collected the materials in Istanbul city of Turkey. There he has met the alive relatives and children of the immigrants and derived the  documents from their personal archive. He said: O deyib: “Istanbul was mostly visited city of political immigrants. Therefore, we could get plenty of materials related to the ADR period. One of the immigrant’s children I met with is Feyzavar khanum, daughter of Ali bay Huseynzada awarded with “Dostluq” reward by our president.
The guest gave information to the participants with a comprehensive presentation about the history and availability of eevery document included in the collection. The collection contains the original coat of arms not accepted during the period of the democratic repubic, the photo of Mammad Amin Rasulzada taken in Finland, his photo taken by pen, letters written to his friends about his health, his photo taken in Istanbul regarding the 9th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic, photo from the parade held in Istiglaliyyat street of Baku city in the first anniversary of the Democratic Republic, original photo of Alimardan bay Topchubashov, the photo sent to Mammad Amin Rasulzada by Miryagub Mirmehdiyev who was one of the members of the Azerbaijani delagate participacted in the Paris Peace Conference, photo of the editorial staff of “Azerbaijan” newspaper – the official newspaper of the Azerbaijan Democratic Republic, funeral photos of Rasulzada and such other unique documents.
Following the presentation, the participants were introducted the documents.
Dilgam Ahmad has presented a piece of the collection to the ADR auditorium of the University.
To note that, two books -“Farglilar” and “Muhajirlarin donushu” of Dilgam Ahmad have been published on the basis of his materials about the ADR. The third book soon to be published is called “From one to hundred years”.