Azərbaycan Universitetində Hüseyn Cavidin yubileyi qeyd olunub
Azərbaycan Universitetində XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli siması,  şair, yazıçı və dramaturq Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyi qeyd olunub. Azəbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Hüsnü-xuda şairi” adlı tədbirdə Hüseyn Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatında romantizm ədəbi cərəyanının əsas nümayəndəsi kimi xüsusi yer tutduğu qeyd olunub, yaradıcılığının müxtəlif mərhələ və aspektlərinə toxunulub, Azərbaycan ədəbiyyatının dünya ədəbiyyatına yaxınlaşmasında xidmətləri və irsinin öyrənilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının müdiri Ülviyyə Rəhimova bildirib ki, tariximizin ən çətin dövründə yaşayıb yaradan, keçən əsrin 30-cu illərinin repressiya burulğanına düşən Hüseyn Cavid XX əsrin nadir sənətkar və görkəmli şəxsiyyətlərindəndir. Yaradıcılığı ədəbi-nəzəri fikrin daim diqqət mərkəzində olmalıdır. Bu gün biz “Mənim tanrım gözəllikdir, sevgidir”, “Yerə enməm də səma şairiyəm” deyən “Hüsni-xuda şairi” Hüseyn Cavidin yaradıcılığının bəzi maraqlı məqamları ilə  onun tədqiqatçısı Azər Turan vasitəsilə tanış olacağıq.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru,  Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, Ədəbiyyat qəzetinin baş redaktoru Azər Turan çıxışında Hüseyn Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatı və fikir tarixindəki yeri, əsərlərinin strukturu, janr xüsusiyyətləri  haqqında məlumat verib. Azər Turan qeyd edib ki, görkəmli sənətkarın irsindəki tədqiq edilməli məqamlar aydınlaşdıqca Azərbaycan fikir tarixi daha da zənginləşmiş olacaq.
Azərbaycan Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi Kamran Əliyev Hüseyn Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatına onu dünya arenasına tanıdan əsərlər bəxş etdiyini diqqətə çatdırıb. Kamran Əliyev deyib: “Onun ədəbiyyata gətirdiyi zamanlar tarixin dönəm möhürləridir. Şekspir dramaturgiyası kimi Hüseyn Cavidin də əsərləri dünyanın bütün teatr səhnələrinə yaraşır”.
Azərbaycan Universitetinin professoru Asif Hacıyev Hüseyn Cavidin yalnız şair və dramaturq kimi deyil, filosof kimi də tədqiq edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.

The anniversary of Huseyn Javid has been celebrated at Azerbaijan University
The foremost figure of the 20th-century Azerbaijani literature, outstanding poet, writer and  playwright Huseyn Javid’s 135th anniversary was celebrated Azerbaijan University. At the event titled "Husnu-khuda poet", organized by the Department of Azerbaijani Language and Literature,  Huseyn Javid has been mentioned as a key figure of romanticism literary movement in the Azerbaijani literature. At the event various stages and aspects of his creative work, his merits in bringing Azerbaijani literature closer to the world literature, the importance of studying his heritage were noted as well.
Ulviyya Rahimova, the head of the Azerbaijani Language and Literature Department, said that Huseyn Javid, who lived and worked in the most difficult period of our history and who  fell into the abyss of the repression of the 30th of the last century , is one of the  prominent personalities of the 20th century. His creativity should always be the focus of literary theoretical idea. Today, we will get acquainted with some interesting moments of Huseyn Javid's creativity through his researcher Azer Turan.
PhD in philology, member of the Azerbaijan Writers Union, editor-in-chief of Literature Newspaper Azer Turan gave information about Huseyn Javid's place in Azerbaijani literature and history, the structure and genre features of his works. Azer Turan noted that the history of Azerbaijan will become even more enriched as  the points that should  be explored in the heritage of the outstanding poet are clarified.
Professor of Azerbaijan University, correspondent member of ANAS, honored scientist Kamran Aliyev noted that Huseyn Javid presented to Azerbaijan literature so many works that made him well-known throughout the world. Kamran Aliyev said: “Time, he brougt to the literature, was turning points of the history. Like Shakespeare's drama, Huseyn Javid's works also suit all theaters in the world. "
Professor of Azerbaijan University Asif Hajiyev emphasized the importance of study Hussein Javid not only as a poet and a playwright and also as a philosopher.