Azərbaycan Universiteti Xarici dillər kafedrası və “Fred’s English” Beynəlxalq ingilis dili mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azerbaijan University Best Speaker” adlı ingilis dilində danışıq yarışı təşkil olunub. Yarışda ingilis dili bilik səviyyəsi minimum B1 olan tələbələr iştirak edib.
Yarışda hər iştirakçıya bir sual təqdim olunub və iştirakçı verilən suala ingilis dilində bir dəqiqə ərzində cavablandırıb. Suala ən yaxşı cavab verən ilk 3 nəfər qalib elan olunub.
Birinci yeri Sosial iş ixtisası üzrə II kurs tələbəsi Dilarə Fətullayeva, ikinci yeri Tərcümə (ingilis dili) ixtisası  üzrə III kurs tələbəsi Tamilla Quluzadə tutub. Üçüncü yerə isə Təhsildə sosial-psixoloji xidmət ixtisası üzrə I kurs tələbəsi Ceyran Səmədova layiq görülüb.

The Department of Foreign Languages of the University of Azerbaijan and the Fred’s English International English Language Center have jointly organized a conversation contest in English entitled “Azerbaijan University Best Speaker”. The competition was attended by students with a minimum level of English B1.
Each participant was presented with a question and the participant answered the question in English for one minute. The first 3 people who answered the question best were announced winners.
The first place was taken by Dilara Fatullayeva, a second-year student majoring in social work, and the second place was taken by Tamilla Guluzadeh, a third-year student majoring in translation (English).
The third place was awarded to Jeyran Samadova, a first-year student majoring in social and psychological services in education.