Azərbaycan Universiteti beynəlxalq əlaqələrini genişləndirməyə davam edir
Azərbaycan Universiteti beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirməyə və dərinləşdirməyə davam edir. Universitet son illərdə Özbəkistanın ali təhsil müəssisələri ilə də əməkdaşlıq müqavilələri imzalayır, birgə elmi tədbir və layihələr həyata keçirir.
Bu çərçivədə qardaş ölkənin daha bir ali təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlıq istiqamətində ilk addımlar atılıb. Belə ki, Özbəkistanın İctimai və Siyasi Fənlər İnstitutunun rektoru Muzafar Mamayusupovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Universitetini ziyarət edib. Qonaqlar universitetin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva ilə görüşüb, universitetin tədris binası, maddi-texniki bazası, auditoriya, mərkəz və laboratoriyaları ilə tanış olublar.
Tərəflər arasında keçirilən, ümumi işlər üzrə prorektor Vüsal Əliyevin də iştirak etdiyi görüşdə rektor Səadət Əliyeva nümayəndə heyətinə rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsi barədə ətraflı məlumat verib, təhsil, tədqiqat, infrastruktur, beynəlxalq əlaqələr və əməkdaşlıq ilə bağlı hədəflərini açıqlayıb. Qonaq rektor Muzafar Mamayusupov öz növbəsində İctimai və Siyasi Fənlər İnstitutundan bəhs edib, universitetlər arasında əməkdaşlığın hər gün daha da inkişaf edən və zənginləşən Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinə yeni töhfə olacağını qeyd edib.
Mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri barədə fikir mübadiləsinin də aparıldığı görüşün sonunda Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi rektorlar Səadət Əliyeva və Muzafar Mamayusupov imzalayıb. Memorandumda qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər öz əksini tapıb.

Azerbaijan University continues to expand and deepen its international cooperation relations. In recent years, the University has also signed cooperation agreements with higher education institutions of Uzbekistan, and has been implementing joint scientific events and projects.
In this context, the first steps were taken towards cooperation with another higher education institution in the fraternal country. Thus, a delegation led by the rector of the Institute of Social and Political Sciences of Uzbekistan, Muzafar Mamayusupov, visited Azerbaijan University. The guests met with the rector of the University, PhD in Philology Saadat Aliyeva, and were acquainted with the University’s academic building, facilities, classrooms, centres, and laboratories.
During the meeting between the two parties, which was also attended by Vice-Rector for General Affairs Vusal Aliyev, Rector Saadat Aliyeva provided the delegation with detailed information about the University she leads, outlining its goals in the areas of education, research, infrastructure, international relations, and cooperation. The guest, Rector Muzafar Mamayusupov, in turn, spoke about the Institute of Social and Political Sciences, noting that cooperation between the universities would serve as a new contribution to Azerbaijani-Uzbek relations, which continue to develop and grow stronger with each passing day.
At the end of the meeting, where the parties also exchanged views on potential areas of collaboration, a Memorandum of Understanding was signed. The document was signed by Rectors Saadat Aliyeva and Muzafar Mamayusupov and reflected matters of mutual interest.